İsrail'in saldırı ve uygulamalarına tepki gösterildi

İsrail tarafından Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere karşı yapılan saldırılar ile uygulamalara, Kastamonu'da tepki gösterildi.

  • 1269
İsrail'in saldırı ve uygulamalarına tepki gösterildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cuma namazının ardından Kastamonu Nasrullah Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, İsrail'in Kudüs politikalarını protesto etti.

Kastamonu İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu, burada yaptığı açıklamada, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıp her yıl yüzlerce Filistinliyi evsiz bıraktığını söyledi.

Filistinli Müslümanların işgalin mağduru olduğunu vurgulayan Dağdelenoğlu; "İşgal altındaki Kudüs'ü zorunlu sürgün politikaları ile Müslümanlardan arındırma hedefine uygun olarak sistematik ve ayrımcı şekilde Filistinlilerin evlerinin yıkılması, oturma izni verilmemesi ve zorunlu kamulaştırmalar yoğun şekilde uygulanmaktadır." dedi.

İsrail'in hukuk ihlallerinin uluslararası yargının, özellikle Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkisindeki suçlar kapsamına girdiğini dile getiren Dağdelenoğlu, "Hukuksuz işgal durdurulmalı, evlerin yıkımına son verilmeli, yeni ev yapma ve restorasyonun önündeki engeller kaldırılmalıdır. İsrail, BM komitelerinden ve üye olduğu tüm uluslararası kurum ve kuruluşlardan çıkartılmalıdır. Uluslararası adaleti ve hukuku uygulayacak mekanizmalar geliştirilmelidir. Adil barış ve istikrarı sağlamak için Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin etmeleri ve bağımsız devletlerine kavuşmaları sağlanmalıdır" diye konuştu.