İtalyan Konuklar, Kastamonu'yu yakından tanıdı

Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin 'Nesiller Arasında Bir Köprüyüz' konulu projesi devam ediyor.

  • 1178
İtalyan Konuklar, Kastamonu'yu yakından tanıdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin “Nesiller Arasında Bir Köprüyüz” konulu projesi kapsamında İtalya’dan Kastamonu’ya gelen misafirler, şehri yakından tanıyarak, gezme imkanı buldu.

‘Erasmus Gençlik Değişimi’ projesi kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve proje maliyeti 16 bin Euro olan Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin “Nesiller Arasında Bir Köprüyüz” konulu projesi, devam ediyor.

Proje kapsamında İtalya’dan gelen öğretmen ve öğrencilerin de bulunduğu toplam 28 katılımcı, Seydiler’de çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Çeşitli ziyaret ve gezilerinde içerdiği projede İtalya’dan gelen katılımcılara, Türk eğitim sistemini hakkında bilgiler verildi.

Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Oğuzhan Saltan, Gençlik Değişimi projesinin ayrıca Seydiler’de bir ilk olduğunu belirterek, ilçeye gelen konukların şehri yakından görme imkanı bulduklarını ve proje sürecinde kendilerine destekte bulunan yetkililere teşekkür etti.

İngilizce Öğretmeni Sinan Özdemir; “Proje faaliyeti kapsamında farklı kültürlerden gelen gençler, kendi kültürlerine ait yöresel oyunların tanıtımlarını uygulamalı olarak diğer proje katılımcısı gençlere sergilediler. Projemiz faaliyetleri ile farklı kültür gençlerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri sağlanmaya çalışıldı, daimi dostlukların kurulmasına ve önyargıları olmayan sorumlu ve bilinçli Avrupa gençliğinin oluşumuna katkı sağlamayı hedefledik . Bu konuda da oldukça başarılı olduğumuzu gözlemledik” dedi.

Proje Programı kapsamında İtalyan katılımcılarla birlikte Kastamonu Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezine bir ziyaret gerçekleştirilerek Kastamonu’da yapılan projeler hakkında İtalya’dan gelen misafirlere bilgiler verildi.

Proje kapsamında ayrıca Kastamonu şehir merkezinde ve UNESCO kenti Safranbolu’da çeşitli kültürel geziler de gerçekleştirildi. Kastamonu’nun merkez ve ilçelerine çeşitli geziler düzenlenerek, İtalya’dan gelen proje katılımcılara şehrin kültürünü, doğal güzelliklerini ve yaşam tarzlarını daha yakından görmeleri sağlandı.

Kastamonu’yu yakından tanıma imkanı bulan İtalyan misafirler, Türkiye’yi ve Kastamonu’yu çok beğendiklerini belirterek, proje kapsamında geldikleri Kastamonu’da kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan dolayı da yetkililere teşekkür ettiler.