Jandarma Mobil Karakol Hizmete Girdi

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tahsis edilen Jandarma Mobil Karakolu, Kastamonu'da hizmete başladı. 

  • 2123
Jandarma Mobil Karakol Hizmete Girdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hizmeti vatandaşın ayağına götürerek vatandaşların ve turistlerin jandarmaya müracaatlarını kolaylaştırmak, emniyet ve asayiş görevlerinde esneklik sağlamak, yol kontrol ve aramaları ile istihbarat faaliyetlerinde jandarmanın etkinliğini artırmak için Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tahsis edilen Jandarma Mobil Karakolu hizmete girdi. 

TÖRENLE HİZMETE ALINDI
Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde hizmet verecek olan mobil karakolun tanıtımı ise, Kadı Dağı Mesire Alanı’nda yapıldı. Tanıtıma Vali Şehmus Günaydın, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Kastamonu İl Jandarma Komutanı J. Alb. Serdar Güngör, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı Karakol Komutanı Binbaşı İbrahim Aydın ile askeri personel ve karakol ekipleri katıldı.

MOBİL KARAKOL İLK TATBİKATINI YAPTI
Jandarma Mobil Karakolu 1 astsubay, 1 uzman jandarma çavuş, 4 erbaş ve er olmak üzere toplamda 6 personelden oluşurken vatandaşların karakolda yapabileceği işlemlerin tamamı, mobil karakolda da yapılabilecek. Protokol önünde yapılan tanıtımın ardından aracın işleyişine örnek gösterilmek adına tatbikat yapıldı. Tatbikatta, piknik yapan bir ailenin başka şahıslar tarafından aracına girilerek hırsızlık yapıldığı ve durumu fark eden ailenin Jandarma Mobil Karakolu sayesinde olay yerinde yardım aldığı senaryo gereği anlatıldı.

“VATANDAŞLARIN JANDARMAYA ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK”
Senaryonun canlandırılmasının ardından konuşan Vali Şehmus Günaydın, Jandarma Mobil Karakolu ile vatandaşların daha iyi hizmet alacağını söyledi. Vatandaşın zaman kaybının önlenmesi açısından son derece önemli bir hizmet olduğunun altını çizen Vali Günaydın, “Kastamonu gibi bir coğrafyada insanların emniyet ve asayiş hizmetleri nedeniyle ifade verme zorunlulukları veya bu tür olaylar karşılaştığımız zaman yaşadıkları sıkıntılar bu hizmetle ortadan kalkmış olacak. Vatandaşlarımız artık piknik alanlarında veya köylerde bu tür olaylarla karşılaştıkları zaman hemen bu araçla müdahale etme şansımız var. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın özellikle ifade verme zorunlulukları daha kısa sürede tamamlanması açısından çok önemli bir olay. Bu aracın bize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aracımız Kastamonu’ya ve jandarma ailesine hayırlı olsun” dedi.