Kansere Karşı Bunları Tüketin!

Son dönemlerde hemen hemen tüm türlerinde artış gösterdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanan kansere karşı korunmada, doğal beslenmenin yanı sıra ara öğünlerde meyve sebze tüketmenin de yararı vurgulanıyor.

  • 440
Kansere Karşı Bunları Tüketin!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu tür beslenmenin, tıp literatüründe kansere karşı birincil mücadele yöntemi olan 'koruyucu önlemler' sınıfına girdiğini belirten Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip, "Ne kadar doğal beslenirsek alacağımız kanserojen ve toksik madde oranı da azalacaktır. Yüksek antioksidan içeriğine sahip meyve-sebze, salataların günde 5 porsiyon tüketilmesi ise vücudun kansere karşı savaşanlarını çoğaltacaktır" dedi.

MODERN YAŞAM BAŞROLLERDE
Dyt. Melike Hasip, ulaşım ve iletişim alanında baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojinin getirdiği kolaylıkların insanları hareketsizleştirdiğini, bir yandan da süratli yaşam temposunun doğal beslenmeyi ikincil plana ittiğini kaydetti.

Modern yaşamın gerektirdiği hızlı çalışma temposu içinde fast-food türü yemek tarzının ağırlık kazandığını, insanların doğal beslenmeden giderek uzaklaştığını kaydeden Hasip, "Artık çoğumuz günün büyük bölümünü oturarak geçiriyoruz. Yürümek yerine ev ve iş yerlerimizin kapısının önüne kadar arabalarla gidiyoruz. Ama aynı zamanda stresimiz de artıyor. Bir de buna doğal olmayan besinlerden aldığımız kanserojen maddelerin, toksik maddelerin ve toksinlerin artmasını eklerseniz risk kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor" diye konuştu.


MEYVE YERİNE HAZIR MEYVE SUYU İÇİLİYOR
Eskiden meyve-sebze yenirken şimdi bunun yerine hazır meyve sularının tercih edildiğine, gerçek limon ya da nar ekşileri yerine artık hazır sosların kullanıldığına, kış ortasında karpuz yenilebildiğine dikkati çeken Hasip, "Kurubaklagillerden balık ve etlere, salçadan reçele kadar her şey doğallığını yitirdi. Market raflarında artık her şeyin şişelendiği, konserveye dönüştüğü bir zamandayız. Bu da doğal olarak işlenmiş gıdalara karşı muhatap kalışımızı arttırıyor" ifadelerini kullandı.

TÜM DÜNYA 5 PORSİYONDA HEM FİKİR
Kansere karşı korunmak için tüm dünyanın, sağlıklı beslenme tarzının yanı sıra günde en az 5 porsiyon taze sebze-meyve tüketilmesi konusunda hem fikir olduğunu bildiren Kırklareli Lüleburgaz Özel balkan Hastanesi Diyetisyeni Melike Hasip, şunları söyledi:

"Salatalarımızı özellikle öğlen ve akşam tüketmeyi öneriyoruz. İçlerinde maydonoz, tere, roka gibi mevsim yeşilliklerine ağırlık verilmesini istiyoruz. Üzerlerinde de hazır sosları değil, gerçek limon ya da gerçek nar ekşisi konulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kullandığımız salatanın içindeki posa, vitamin ve mineraller inanılmaz derecede bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yüksek C vitamini içeriği aldığımız antioksidan değerini arttırıyor. Kansere karşı koruyucu olan antioksidanların en önemlileri A, C ve E vitaminleridir. Salatalarda bulunan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, limon gibi besinler bu ihtiyacımızı bolca karşılıyor."

(İHA)