Kastamonu'daki FETÖ/PDY davası

FETÖ/PDY yönelik soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen 5 öğretmen ile emekli 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

  • 730
Kastamonu'daki FETÖ/PDY davası
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen 5 öğretmen ile emekli 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla tutuksuz yargılanan öğretmenler A.İ.K, Ö.A, İ.Ç, D.A.E, A.T. ile emekli S.Ş. ve S.Ç, katıldı.

A.T, savunmasında 2009 yılında birikim yapmak için Bank Asya'dan hesap açtığını belirtti. Hesabını 2014 yılında kapattığını anlatan A.T, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullanmadığını öne sürerek, "Kendi adıma kayıtlı hat ağabeyim tarafından kullanılıyordu. Ağabeyim bu nedenle Amasya'da tutuklu." dedi.

Kapatılan Aktif Eğitim-Sen üyeliği ile ilgili savunma yapan Ö.A. ise "Benim sendika üyeliğim mesleki amaçlıdır. Aktif Eğitim-Sen üyeleri ağırlıklı olarak cemaat mensuplarıydı ancak sendikada cemaatle ilgili herhangi bir faaliyet yapılmıyordu." diye konuştu.

Mahkeme heyeti ifadelerin ardından eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 23 Ocak'a erteledi.