'Kastamonu Kadının Gurur Günü'

Özel, 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi'nin Kastamonu'da yapılışının 96. Yılı nedeni ile açıklamada bulundu.

  • 2539
'Kastamonu Kadının Gurur Günü'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Kastamonu Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı ve Çevre Mühendisi Senem Özel, 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin Kastamonu’da yapılışının 96. Yılı nedeni ile açıklamada bulundu.

KASGEG Kadın Komisyonu Başkanı ve Çevre Mühendisi Senem Özel açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kadının sesinin Kastamonu’dan dünyaya yayıldığı tarih olan 10 Aralık 1919, Kastamonu kadınına güç veren bir olgu olarak dünya tarihi kayıtlarında altın harflerle er almıştır. Kastamonu kadınlarının bir raya gelerek düzenledikleri miting, dünya kamuoyuna kadının gücünü bir kez daha göstermiş ve özellikle Kastamonu Kadını’nın vatanı ve milleti için çalıştığını da gözler önüne sermiştir.”


Özel 10 Aralık gününün Kastamonu Kadını için gurur kaynağı olduğunu kaydederek; “Milli Mücadele döneminin ilk kadın mitingi olma özelliğini taşıyan mitingdeki haykırış kısa zamanda bütün Anadolu’da efsanevi bir güce dönüşmüş yeni kurulan düzenli ordu kesin zafere ulaşarak tam bağımsızlığı sağlamıştır. Kazanılan bu zaferle Anadolu’nun ebediyete kadar Türk milletinde olduğu bütün dünya tarafından kabul edilmiştir. Miting tertip komitesi başkanı Zekiye Hanımın mitingde yaptığı konuşmada Kahraman Kastamonu Kadınının sesini şu şekilde duyurmuştur; ‘Hanımlar! Büyük felâketlerimiz önünde evlâtlarımızın, kardeşlerimizin kanıyla suladığımız yurtlarımızın işgaline, kardeşlerimizin felâketine susacak mıyız? Hayır hanımefendiler! Mağlubuz, silâhımız yok, fakat göğsümüzde imanımız, bütün dünyayı halk eden Allah’ımız var. İşte biz de imanımıza ve Allah’ımıza istinaden haksızlara haksızlıklarını yüzlerine vurur ve cihan huzurunda ilân ettikleri adaleti talep ederiz’. Biz de Şerife Bacıların, Halime Çavuşların torunları olarak Kastamonu Kadını’nın bu gururunun 96. Gurur yılını KASGEG ailesi olarak kutluyor, vatanı için bu topraklar uğrunda şehit verdiğimiz tüm Şerife Bacıları rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

(KG)