'Kastamonu'yu herkes görmeli'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Uluay, her mevsim ayrı güzellikleri olan Kastamonu'yu herkesin görmesini tavsiye etti.

  • 863
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
'Kastamonu'yu herkes görmeli'

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, "Başkent'te Kastamonu Günleri" programına katıldı.

Uluay, Kastamonu'nun tanıtımına dikkat çekerek, her mevsim ayrı güzellikleri olan Kastamonu'yu herkesin görmesini tavsiye etti.

Her yıl Ankara'da düzenlenen "Başkent'te Kastamonu Günleri" programı görkemli bir törenle Başkent Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'nde başladı.

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) tarafından 16-19 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinlik, bu yıl Kastamonu Valisi Meftun Dallı'nın himayesinde yapıldı.

'Kastamonu'yu herkes görmeli'

"Kastamonu Türkiye tarihinde önemli bir yer tutuyor"

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, "Bu tür programların iki yönü var. Birincisi, gurbetteki Kastamonulu hemşehrilerimizi bir araya getirip onların birlikteliklerini sağlamak. İkincisi ise Kastamonu'nun Kastamonulu olmayanlara tanıtımını sağlamak. Kastamonu artık dijital teknolojinin de artmasıyla kendini biraz tanıtmaya başladı. İşin açıkçası ne kadar övünsek azdır, belki milliyetçiliğe kaçacak, Kastamonu gerek tarihi, gerek kültürü, gerek coğrafyası, gerek stratejisi açısından gerçekten Türkiye tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Kastamonu Kastamonu'dan ibaret değildir. Tıpkı Türkiye gibi. Nasıl Türkiye Türkiye'den ibaret değilse bugünlerde görüyoruz, dünyadaki tüm zulme uğrayanlar, bizim nasıl zamanında işte Osmanlı buraya gelir umuduyla yaşadıysa bugünde tüm dünyada dünyanın neresinde zulme uğrasa acaba Türkiye bizim sesimizi duyar mı? Bizim sesimizi duyarsa mutlaka sahip çıkar umudu yaşıyorlar. Allaha şükür Cenabı Allah bize bugünleri de gösterdi. Bu manada Cumhurbaşkanımıza ne kadar teşekkür etsek ne kadar minnettar olsak az, Gazze başta olmak üzere." dedi.

"Atalarımız bizler için fedakarlık yapmıştır"

Uluay, "Bugün dünyanın birçok yerinde çizilen karikatürlerde bile Türkiye'nin hakkını aslında veriyorlar. Bir takım insanlar bunu görmezden gelse de inşallah dünyanın mazlum coğrafyaları bunun farkında. Kastamonu'da bu noktada İstiklal Yolu diyoruz. Biz Türkiye olarak bugünkü Filistin ya da dünyanın herhangi bir mazlum coğrafyasındaki zulümlere maruz kalmayalım diye o günkü atalarımız çocuklarının üzerindeki örtüyü alıp top mermilerin üzerini örtmüşler. Eğer onlar o fedakarlığı göstermeselerdi belki bugünlere bu kadar rahat gelemiyor olabilirdik. Bu manada biz, bizim bugünkü refah seviyemizi bağımsız Cumhuriyetimizi kurmamızı sağlayan İstiklal Yolu'nda tüm kahraman kadınlarımıza diyelim, çünkü Kastamonu savaşa giren işgal görmeyen bir vilayet olmasına rağmen erkeklerin neredeyse tamamı ki; birçok köyümüzde beldemizde bu şekilde anılmaktadır. Eli silah tutan herkes cephede olduğu için silahları taşımak ihtiyarlara, kadınlara düşmüştür. Kadınlar sırtlarında mermi, kucaklarında emzikli bebekleriyle o cephaneleri taşıdılar. Allah'a şükür ki Cumhuriyet'e kavuştuk, bağımsızlığa kavuştuk, bugünlere geldik." diye konuştu.

"Osmanlı'ya başkentlik yapan şehirlerle yarışacak bir kültürel mirasımız var"

Uluay, "Kastamonu'yu görmemiş tüm vatandaşlarımıza mutlaka her mevsim Kastamonu'yu görmelerini tavsiye ediyoruz. Bunu çok ısrar ediyoruz aslında, çünkü yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel, baharları ayrı güzel, tarihi dokusu ayrı güzel. Kışın kayak mevsimini, yazın kanyon mevsimini, yine her halükarda üç tane üniversiteyi barındıran bir şehir. Gerçekten Osmanlı'ya başkentlik yapan şehirlerle yarışacak bir kültürel mirasımız var. Burada çok mütevazi olmayacağım. Bu manada Kastamonu inşallah kendisini tanıttıkça daha belirgin Türkiye Cumhuriyeti Devletindeki yerini daha sağlıklı, orada yaşayan insanların da belki göçü bir nebze geri çeviren bir konuma kavuşacağını umut ediyorum. Bu programı düzenleyen ve programa Kastamonu'yu yükleyip getiren amiral gemiliği yapan Sayın Belediye Başkanımıza, özellikle Sayın Valimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Programa Kastamonu'dan, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, AK Parti Milletvekilleri Halil Uluay ve Fatma Serap Ekmekci, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları ve sektör temsilcileri katıldı.