Kastamonu'da FETÖ sanığı "Örgütle dershane yıllarında tanıştım"

"ByLock" kullandıkları ve "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla haklarında dava açılan 2'si tutuklu, 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  • 1441
Kastamonu'da FETÖ sanığı "Örgütle dershane yıllarında tanıştım"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları ve "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla tutuksuz yargılanan Melek H, Büşra T, Büşra Ş, Çağla G, Elif Fatma T, Fatma İ, Rümeysa K. ve Huriye E. ile tutuklu sanıklar Muhammed A. ve Sedat E. katıldı.

Muhammed A., savunmasında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Örgütle dershane yıllarında tanıştığını belirten Muhammed A., "O zamanlar herkes cemaat olarak biliyordu. Bizi dershanede sohbetlere götürüyorlardı. 2008 yılında Kırıkkale'de üniversiteyi kazanınca örgüt evlerine yönlendirdiler. Param olmadığı için ben de kabul ettim. İkinci sınıfta ev imamı oldum. Evde kim neler yapıyor, ne kadar kitap okuyor gibi konularda bilgi verirdim." dedi.

Dördüncü sınıfa geldiğinde fakültedeki sohbetlerden sorumlu olduğunu anlatan Muhammed A., şunları ifade etti:

"Okul bittikten sonra KPSS'ye hazırlandım ama kazanamadım. Örgütün bir okulunda göreve başladım. Sonra ihtiyaç olduğunu söyleyerek başka bir okula gönderdiler. 17-25 Aralık'tan sonra ailemin baskısıyla bunlardan ayrılarak tekrar KPSS'ye hazırlanmaya başladım. O dönem İlhan isimli birisi, özel okullar konusunda yardımcı olacağını söyleyerek telefonuma bir program yükledi. Ben de KPSS'yi kazanamazsam bunlarla ilgisi olmayan özel bir okulda belki bana iş bulur diye kabul ettim. ByLock'u bilmiyordum, suç olabileceğini de hiç düşünmedim."

Örgüte para yardımı yapmadığını öne süren Muhammed A., beraatini istedi.

Diğer tutuklu sanık Sedat E.'de suçsuz olduğunu ileri sürerek, "Örgütle bağım bulunmuyordu. Örgütle tek ilişkim bir dönem ekmek param için okullarında çalışmamdır. Polis olmaya çalıştım defalarca, yapmadılar. Bağım olsa devamlı elerler miydi?" ifadelerini kullandı.

Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını söyleyerek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Muhammed A.'nın tahliyesine hükmederek, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.