Kastamonu'daki FETÖ davasının ilk duruşmasında karar!

Kastamonu'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan 7 sanık hakkında ilk duruşmada karar çıktı.

  • 926
Kastamonu'daki FETÖ davasının ilk duruşmasında karar!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan 7 sanıktan 2'si ilk duruşmada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü üyesi olduğu" ve örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla tutuklu yargılanan Ü.T. ve H.K. ile tutuksuz sanıklar, F.O, Y.E.D, M.E, M.Ö. ve H.D. ile avukatı katıldı.

M.Ö, savunmasında, üniversiteyi kazandıktan sonra Kayseri'ye kayıt yaptırmaya gittiğinde örgütün kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi. Kayıt sırasında Büşra isminde biriyle tanıştığını ifade eden M.Ö, "Evde uygun ücretle kalabileceğim söylendi. Ben de bu evde kalmaya başladım. Zaman zaman evde gerginlikler yaşıyorduk. Bazen eve Şerefnur isimli biri gelirdi. Bir gün telefonumu onun elinde gördüm. Sinirlendim ve ne yaptığını sordum. Mesajlaşmak için telefona bir program yüklediğini söyledi. Ben de mesajlaşacaksak WhatsApp'tan bunu yapabileceğimizi söyledim ve programı sildim. Daha sonra tartıştım ve evden ayrıldım." dedi.

ByLock kullanmadığını savunan M.Ö, "Bu programın nasıl bir şey olduğunu polis tarafından gözaltına alınıp ifade verdiğimde öğrendim. Şerefnur tarafından evde tartıştığımız gün telefonuma yüklediklerini düşünüyorum." diye konuştu.

Sanık H.D. ise suçsuz olduğunu savundu.

Diğer sanıkları ve avukatlarını da dinleyen mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısından mütalaa istedi.

Savcının mütalaasının ardından heyet, Ü.Türk ve H.K.'ye 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Sanıklardan F.O. ve H.D'nin beraatine karar veren mahkeme heyeti Y.E.D, M.E, M.Ö'nün dosyalarının ayrılmasına hükmetti.