Kastamonu'nun lezzetleri 600 yıllık handa yarıştı

Kentte 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında 600 yıllık tarihi Kurşunlu Han Otel'de yöresel yemek yarışması yapıldı.

  • 946
Kastamonu'nun lezzetleri 600 yıllık handa yarıştı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'da, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde yöresel yemek yarışması düzenlendi.

Kentteki 600 yıllık tarihi Kurşunlu Han Otel'de gerçekleştirilen yarışmaya katılan 13 kişi, bölgeye özgü tirit, etli ekmek, pastırmalı analı kızlı pilav, banduma, seydiler mantısı, küre mantısı, soğan dolması, ıspıt sarması, Kastamonu mantısı ve ekşili pilav yemeklerinden hazırladı.

Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu Nursel Tonbul'un ıspıt sarması birinci, Cemile Topaloğlu'nun seydiler mantısı ikinci, Hikmet Çelebican'ın soğan dolması üçüncü seçildi.

Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöresel kültürün yaşatılması amacıyla bu tür yarışmaların önemli olduğunu vurguladı.

Şehrin önemli gastronomi kültürüne sahip olduğunu ifade eden İshak, "Bu tür yarışmaları, yöresel yemeklerimizi tanıtıp yeni nesillere aktarmak amacıyla düzenlemekteyiz. Yöresel lezzetlerimizi Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz." dedi.

Jüri üyelerinden Cem Dilimel ise 600 yıllık geçmişi olan Kurşunlu Han'da yüzyıllara dayanan Kastamonu lezzetlerini bir araya getirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Kentin yaklaşık 840 çeşit yemeği olduğunu dile getiren Dilimel, "Kastamonu'nun bütün yemeklerini ortaya çıkartmak için güzel bir organizasyon yaptığımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

Etkinlikler çerçevesinde "kaatı sanatı" sergisi de açıldı.