Kastamonu'da 1800 Dekar Alan Rehabilite Edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, Kastamonu'da yürüttüğü çalışmalara Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde devam ediyor. Bu kapsamda Kastamonu'da bin 800 dekan alan rehabilite edildi. 

  • 989
Kastamonu'da 1800 Dekar Alan Rehabilite Edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Orman teşkilatı Küre’de faaliyet gösteren özel sektöre ait bakır madeninde örnek rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyor. 2004 yılında özelleştirilen maden sahasında
2009 yılından bu yana devam eden çalışmalarla şimdiye kadar bin 800 dekar alanda rehabilitasyon çalışması tamamlandı. Özelleştirme öncesi alanlar da dahil olmak üzere madencilik faaliyetlerinin bittiği kısımlarda şu ana kadar 300 bin adet fidan dikilirken 10 kilometrede damla sulama sistemi tesis edildi. Rehabilitasyon çalışmalarının başladığı andan bu yana 100 bin saat insan işgücü, 6 bin 563 saat ağır iş makinası ve 19 bin 688 saat kamyon ile çalışma gerçekleştirildi. 800 bin litre mazotun harcandığı çalışmalarda 24 bin metre seki teras, 11 metre sarmaşık uygulaması, 40 bin ton ayrık otu, korunga ile 2 bin paket gelincik uygulaması yapıldı.

MADEN SAHALARI TEKRAR TABİATA KAZANDIRILIYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, maden işletmelerinin tabiata zarar vermemesi için “Maden Sahaları Rehabilitasyonu Eylem Planı”nı hayata geçirdiklerini ve ülke genelinde bu plan çerçevesinde faaliyetlerin devam ettiğini kaydetti.
Madencilik ve enerji sektöründe ülkemizin ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla faaliyet gösteren firmalara ilgili kanunlar çerçevesinde izin verdiklerini belirten Bakan Eroğlu, madencilik faaliyetinin sona erdiği alanların madeni işleten firmalar tarafından tekrar tabiata kazandırıldığını ifade etti.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kastamonu’da da bu plan doğrultusunda çalışmaların yürütüldüğünü ve Küre’de bin 800 dekar sahanın rehabilite edildiğini ve bu çalışmalara tüm hızıyla devam edileceğini kaydetti.