Kastamonu'da Erzurumlu Emrah Rüzgarı Esecek

Kastamonu Belediyesi ve Üniversitesinin işbirliği ile 18 Aralık'ta Erzurumlu Emrah ve Kastamonu Âşıklarını anmaya yönelik bir panel ve şölen düzenlenecek.

  • 629
Kastamonu'da Erzurumlu Emrah Rüzgarı Esecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KASTAMONU’DA ERZURUMLU EMRAH RÜZGÂRI ESECEK

DURSUN MURAT AYDIN (İHA) - Kastamonu Belediyesi ve Üniversitesinin işbirliği ile 18 Aralık’ta Erzurumlu Emrah ve Kastamonu Âşıklarını anmaya yönelik bir panel ve şölen düzenlenecek. 

Organizasyonunu Kastamonu Belediyesi’nin üstlendiği Erzurumlu Emrah ve Kastamonu Âşıkları Anma Programı 18 Aralık 2014 tarihinde Kastamonu Belediyesi Kuzeykent Nikâh ve Konferans Salonu’nda büyük bir katılımla gerçekleştirilecek.

Panel ve Âşıklar Şöleni olarak gerçekleştirilecek programı ‘Evliyalar Şehri, Şehitler Diyarı Kastamonu’dan Kardeş Şehir Erzurum’a Davet’ şeklinde açıklayan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Erzurumlu Emrah bin sekiz yüzlü yıllarda Kop dağını aşarak bir başına yollara düşer ve Kastamonu’ya gelir. Burada Alişan beyin himayesine girer ve şehrimizi yedi sene vatan tutar. Âşık Emrah nasıl Kastamonu’yu vatanı gördüyse biz de Emrah’ı kendi şehrimizin ozanı gördük. Diğer ozanlarımız Kastamonu için ne kadar önem taşırsa Erzurumlu Emrah’ta o kadar önem taşır. Geçmiş tarihte yoğun şekilde yaşanan Âşıklık kültürünü Âşık Erzurumlu Emrah’ı yâd ederek yaşatmaya başladık. Belediyemizin tam desteğiyle bu sene Kastamonu’da yaşayan diğer Âşıkları da Erzurumlu Emrah ile beraber yâd edip Yüce Allah’ın izniyle anılarıyla yaşatmaya çalışacağız.

Böylesi bir anlamlı bir programa her ne kadar mesafeler çok uzak olsa da Erzurum’dan imkânı olan tüm Emrah sevenleri Kastamonu’ya gönülden bekliyor, davet ediyoruz” dedi.