Kastamonu'da 'EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM' verildi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından il merkezinde evlilik aşamasında veya nişanlı olan çiftlere, 'Evlilik Öncesi Eğitici' eğitimi verilmeye başlandı.

  • 520
Kastamonu'da 'EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM' verildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KASTAMONU’DA “EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM” VERİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından il merkezinde evlilik aşamasında veya nişanlı olan çiftlere, “Evlilik Öncesi Eğitici” eğitimi verilmeye başlandı. 

Kastamonu Belediyesinin de desteklediği “Evlilik Öncesi Eğitici” eğitimi, Kastamonu Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Eğitimde, daha önceden tespit edilen çiftlere, evlilik öncesi eğitici eğitimi verilmeye başlandı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sarıkaya, Türkiye’de her yıl 500-600 bin evlilik gerçekleştirildiğini belirterek, bunların 100-150 bini boşanmayla sonuçlandığını kaydetti. Sarıkaya, “Her 5 evlilikten 1’inin boşanmayla sonuçlanması bu projenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Boşanma olaylarının yüzde 40’ı ilk 5 yılda bunların yarısı da l. ve 2. yıllarda gerçekleşmektedir. Bunun için evliliğin ilk yıllarında eşlerin eğitime katılması önem arz etmekte” dedi.
Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı ise, toplumun temel taşını ailenin oluşturduğunu ifade ederek, “Asıl sorun iletişimdir. Çiftler, birbirleriyle iletişim kuramadığı zaman yıpranıp zamanla ayrılmaya kadar süreç ilerleyebiliyor. Bu yüzden sağlıklı bir iletişim sağlanması halinde birlikte yaşayabilmenin çözümünü bulmuş oluruz. Bu yüzden eşler birbirlerine saygı duymalıdır” diye konuştu.

Ardından eğitime katılan çiftlere, evlilikte iletişim, evlilikte hukuk ve evlilikte sağlık konularında uzmanları tarafından bilgiler verildi.