Kastamonu'da Okur-Yazar Sayısı Arttı

Kastamonu'da okuma yazma bilen sayısı önceki yıllara göre artış gösterdi.

  • 511
Kastamonu'da Okur-Yazar Sayısı Arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KASTAMONU’DA OKUR-YAZAR SAYISI ARTTI

Kastamonu’da okuma yazma bilen sayısı önceki yıllara göre artış gösterdi. 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kastamonu Bölge Müdürü İsmail Gökalp, güncellenen UEİVT verilerine göre, 2012 yılında bir önceki yıla göre Kastamonu’da okuma yazma bilen oranı yüzde 90,9’dan yüzde 91,5’e yükseldiğini söyledi. 
Bir önceki yıla göre Kastamonu’da okuma yazma bilen oranının yüzde 0,6 puan artış gösterdiğini aktaran Gökalp, “Kastamonu’da okuryazarlık oranı bakımından Türkiye ortalamasının yüzde 4,3 puan altında olup, Türkiye’de 81 il içerisinde 71. sırada yer aldı. 2012 yılında bir önceki yıla göre Kastamonu’da okuma yazma bilenlerin sayısı 2 bin 188 kişi artarak, 299 bin 415 kişiden 301 bin 603 kişiye yükseldi. Bir önceki yıla göre Kastamonu’da okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 2 bin 21 kişi azalarak, 30 bin 54 kişiden 28 bin 33 kişiye düştü” dedi.
Okuma yazma bilen oranı en fazla olan 3 ilçe sırasıyla yüzde 97 ile Abana, yüzde 94,3 ile Devrekani ve yüzde 94,2 ile merkez ilçenin oluşturduğunu belirten Gökalp, şöyle konuştu: “Okuma yazma bilen oranı en düşük olan 3 ilçe sırasıyla yüzde 77,3 ile Pınarbaşı, yüzde 82,1 ile Azdavay ve yüzde 83 ile Cide ilçeleri oldu. Bir önceki yıla göre okuma yazma bilen oranı en fazla artıran 3 ilçe sırasıyla yüzde 1,7 puan ile Ağlı, yüzde 1,2 puan ile Pınarbaşı ve yüzde 1,1 puan ile Hanönü ilçeleridir”
Gökalp, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile elde edilen fertlerin okuryazar olma durumu ve bitirilen son eğitim düzeyine ilişkin verilerin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar, üniversiteler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden elde edilen kayıtlarla güncellenerek, Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı’nın (UEİVT) oluşturulduğunu kaydetti.