Kıbrıslı Türk Öğretmenin Hayali 31 Yıl Sonra Gerçek Oldu

Namık Kemal Lisesi Müzik Öğretmeni Kürşat Öztürk'ün hayali, Vodafone Kıbrıs'ın KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile iş birliğinde düzenlediği 'Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması' sayesinde 31 yıl sonra gerçek oldu.

  • 558
Kıbrıslı Türk Öğretmenin Hayali 31 Yıl Sonra Gerçek Oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KIBRISLI TÜRK ÖĞRETMENİN HAYALİ 31 YIL SONRA GERÇEK OLDU

KKTC’nin liman kenti Gazimagosa'da bulunan tarihi Namık Kemal Lisesi Müzik Öğretmeni Kürşat Öztürk’ün hayali, Vodafone Kıbrıs’ın KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile iş birliğinde düzenlediği “Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması” sayesinde 31 yıl sonra gerçek oldu.

KKTC genelindeki 17 liseden 19 grubun katılımıyla yapılan “Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması”nda, Kürşat Öztürk'ün okulu birinci geldi.

Jüri üyeliğini ses sanatçısı Ayşen, piyanist, besteci Burçin Büke, tiyatrocu Metin Uca, gazeteci-yazar, müzisyen Kürşat Başar ile söz yazarı ve müzik prodüktörü Zeynep Talu’nun yaptığı yarışmada, Namık Kemal Lisesi “en iyi orkestra” dalında birinci oldu.

“En iyi orkestra”, “en iyi kız solist”, “en iyi erkek solist”, “en iyi sahne performansı” ve “en iyi enstrüman” dallarında yapılan yarışmada Gazimağusa’daki tarihi Namık Kemal Lisesi “en iyi orkestra” dalında birinci gelerek 27 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek Vodafone FreeZone 16. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalinde KKTC’yi temsil etme hakkı kazandı.

Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapılan ve KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan’ın da izlediği yarışmada birinci gelen Namık Kemal Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin 31 yıllık hayalini de gerçekleştirmiş oldu.
“Müziğini özgür bırak” sloganıyla düzenlenen, gençleri eğlenmek ve yarıştırmak için bir araya getiren yarışmada, gençler gönlünce eğlendi. Yarışmacı gençler sahnede yeteneklerini gösterirken, yarışmayı izlemek için KKTC’nin dört bir yanından başkent Lefkoşa’ya gelen gençler de doyasıya eğlendi.

HAYALİ GERÇEK OLDU
1982 yılında Namık Kemal Lisesi’nde öğrenci iken Türkiye Orkestralar Arası Müzik Yarışması’na katılarak hem okulunu hem de ülkesini temsil eden Namık Kemal Lisesi Müzik Öğretmeni Kürşat Öztürk, hayalinin, yarışmayı kazanarak emekli olmadan önce, Türkiye’deki yarışmanın finaline katılıp bu kez öğrencileri ile aynı heyecanı yaşamak olduğunu söylemişti.
Türkiye’de 1982 yılında düzenlenen liselerarası orkestra yarışmasına katılan Namık Kemal Lisesi orkestrasında basgitar çaldığını belirten Öztürk, “Yıllar önce öğrenci olarak katıldığım finallere bu kez öğrencilerime katılmak istiyorum. İnşallah olur. Müziğimizi en iyi şekilde sergileyeceğiz. Gençlere kötü alışkanlıklar değil, iyi alışkanlıklar aşılamak istiyoruz” demişti.
Yarışmada, daha önce öğrencisi olan bazı öğretmenlerle rakip olan Öztürk'ün orkestrası, “Telsim Freezone 1. Liselerarası Müzik Yarışması”nda birinci oldu. Hayali gerçek olan Kürşat hoca, sonuçlar açıklandığında çok duygusal anlar yaşadı ve gözyaşlarını tutamadı. Öğrencileri, öğretmenlerini omuzlarının üzerine alarak tezahürat yaptı. Kürşat hocanın öğrencileri, “Vodafone Freezone 16. Liselerarası Müzik Yarışması”nın finalinde okullarını ve KKTC’yi en iyi şekilde temsil edeceklerini belirtti.