Kırgız sağlıkçılardan üçüncü grubun Kastamonu'daki eğitimi tamamlandı

Kırgızistan ile yapılan protokol kapsamında Kastamonu'ya gelen üçüncü sağlıkçı grubu, teorik ve pratik eğitimlerini tamamladı.

  • 289
Kırgız sağlıkçılardan üçüncü grubun Kastamonu'daki eğitimi tamamlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Üniversitesi, Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi ile Kırgızistan Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında Kırgızistan'dan gelen doktorlar ve sağlıkçılara eğitim verildi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, rektörlükte düzenlenen sertifika töreninde, Kırgız doktorlara verilen 15 günlük eğitimin verimli geçtiğine inandığını söyledi.

Üçüncü heyette farklı branşlardan uzmanların bulunduğunu belirten Aydın, "Daha önceki gruplarda sadece doktorlar vardı. Bu seferki eğitimlerimizde vazife alan arkadaşlarımızdan 2'si kalp damar hastalıkları, 1'i ortopedi uzmanı, 3'ü de aile hekimi. İki gencimiz tıp fakültesi öğrencisi iken, 2 arkadaşımız da başhemşire. Hekimlerimiz, sağlıkçılarımız hizmet içi kurslarını tamamladılar." dedi.

Teorik eğitimlerin Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesinde verildiğini dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"Pratik kısmı da Özel Anadolu Hastanesinde yapıldı. Ayrıca sistemle alakalı bazı çalışmalar, devlet hastanemizde takip edildi. Çünkü biz sadece sağlık eğitimi veya doktorların kısmı çalışmasından ziyade Türkiye'nin iyi olan sağlık sisteminin Kırgızistan'a ve diğer Türk Cumhuriyetlerine transferinden yanayız. Hekimlerimiz Türkiye'deki sistemi tanırlarsa, Kırgızistan'da da bu sistemin hayata geçmesi için çalışırlarsa Kırgızistan'ın sağlık sistemi için faydalı olacağını düşünüyoruz."

Sağlık hizmetlerinde kalitenin artmasının yaşam ortalamasını daha ileriye taşıyacağını vurgulayan Aydın, "Türkiye'de ortalama insan ömrü bayanlarda 78, erkeklerde 74'e ulaştı. Dolayısıyla Kırgızistan'da yaşam süresinin bu seviyelere gelmesini ve daha ileriye gitmesini arzu ederiz. Biz sizlere hizmeti bir milli vazife olarak biliyoruz." diye konuştu.

Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Kudret Artıkbaev de projenin ülkesi için çok önemli olduğunu söyledi.

Bu eğitimden yararlanmak için çok sayıda doktorun başvuruda bulunduğunu dile getiren Artıkbaev, "Proje ülkemizde çok yankı buldu. 14 Haziran'da dördüncü grubun da Kastamonu'da olmasını bekliyoruz. Her ülkenin eğitimi, savunması gibi tıbbının da milli olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz Kırgız tıpçıların Türkiye'de eğitim görmesini istememizdeki amaç, Kırgız tıbbının milli olarak gelişmesini istememizden kaynaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Protokol kapsamında 120 Kırgız doktorun Türkiye'de tecrübe edinmesi planlanırken, bugüne kadar 27 doktor, 2 tıp fakültesi öğrencisi ve 2 başhemşirenin eğitimi tamamlanmış oldu.