Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Muhtarlara Anlatıldı

Kastamonu Rıfat Ilgaz Toplantı Salonunda köy muhtarlarına KKKA hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.

  • 408
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Muhtarlara Anlatıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Muhtarlara Anlatıldı

Kastamonu’da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı köy muhtarlarına anlatıldı. 
Kastamonu Rıfat Ilgaz Toplantı Salonunda köy muhtarlarına KKKA hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı. Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü Sağlık Memuru Cengiz Büyükkapucu tarafından yapılan bilgilendirmede, geçtiğimiz yıl Kastamonu’da üst üste 5 kişinin KKKA virüsü nedeniyle hastalığa yakalandığını ve bunun sonucunda hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
İlkbaharın gelmesi ve bu mevsimde ortaya çıkan kenelerden korunmasına yönelik köy muhtarlarına hastalık hakkında bilgi verdi. Büyükkapucu, “Hava sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene vakaları görülmeye başladı” dedi.
Kastamonu bölgesinde kene ve benzeri hastalık bulaştıran canlılar için ideal ortamları bünyesinde barındırdığını ifade eden Büyükkapucu, “Kene tutunmalarını önlemek için en önemli faktör erken dönemde fark etmektir. Risk taşıyan alanlar olan bağ, bahçe, orman kenarı ve tarım arazilerinde dolaşırken açık renkli kıyafetler tercih etmeliyiz. Pantolon paçalarını mümkünse çoraplarımızın içlerine yerleştirip işimiz bittiğinde evde mutlaka bir yakınınıza vücudunuzda bir şey var mı diye kontrol ettirmelisiniz” diye konuştu.
Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğünün KKKA hastalığı nedeniyle yaşanan ölümlerin önüne geçmek için bütün ilçelerde köy muhtarlarına ve vatandaşlara yönelik bu tür toplantıları devam ettireceği öğrenildi. Ayrıca toplantıda İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi Sorumlusu Ramazan Karahasan tarafından muhtarlara içme suyu hakkında bilgiler verildi.
Toplantı sonunda muhtarlara, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında bilgiler içeren broşür dağıttılar.