Kışın, Kimsesiz Köy Oluyor

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinin Yukarıçakırçay köyü kış aylarında 'Kimsesiz Köy' adını alıyor.

  • 1447
Kışın, Kimsesiz Köy Oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin doğduğu köy olarak bilinen Yukarıçakırçay köyü yaşayanların ilçe merkezine veya İstanbul’a gitmesinden dolayı kış aylarında kimsesiz köy haline dönüyor.

Kış şartlarının yoğun görüldüğü Yukarıçakırçay köyünde, köy muhtarı ve cami imamı dahil köyde yaşayan bütün köylüler her yıl Kasım ayı geldiğinde ilçe merkezine veya büyük şehirlerde akrabaları olanların yanlarına taşınıyor.

Yukarıçakırçay köyü muhtarı Abdullah Gündoğdu yaptığı açıklamada, "Köyümüz dünyanın en büyük evliyalarından biri sayılan Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin doğduğu köy olan Yukarı Çakırçay köyü. Yukarıçakırçay köyünün Çakırçay, Kapan, Ayvaca, Kavakaltı ve Beşirli mahalleleri bulunuyor. 60 haneli köyümüzde 36 kişinin yaşıyor. Mart ayından itibaren köye gelmeye başlayan vatandaşlar yaz aylarında İstanbul’dan gelenlerle birlikte nüfus artmaya başlıyor" dedi.

Gündoğdu, İstanbul’da yaşayan Yukarıçakırçay köyü gurbetçilerinin köye 14 villa yaptığı ve yaz aylarında köye geldiklerini anlattı. Köylülerin kış ayı yaklaştıkça, Kasım ayından itibaren köyü terk ettiklerini belirten Muhtar Gündoğdu, "Kar, soğuk ve hava şartları nedeniyle vatandaşlarımız ilçe merkezine ve İstanbul’daki akrabalarının yanına taşınıyorlar, Mart veya Nisan aylarında tekrar köye dönüş yapıyorlar" diye konuştu. Köylerinin yol ve su sorunu bulunmadığını ifade eden Gündoğdu, Yukarıçakırçay köyünün hayvancılık yapmak için çok elverişli olduğunu yaylalarında bolca su ve yaylım bulunduğunu kaydetti.

Köyün camisinde görev alan din görevlisinin de köyde kimse olmadığı için ilçe merkezinde görevlendirildiği bildirildi.

EMRE YILMAZ (İHA)