Köpek sevgisi öğretmenliği bıraktırdı

Kastamonu'da bir kişi, köpeklere duyduğu sevgi nedeniyle hak kazandığı öğretmenlik mesleğini bıraktı.

  • 1071
Köpek sevgisi öğretmenliği bıraktırdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu’nun Devrekani ilçesi Hisar köyü sınırları içinde 4 yıl önce kurulan köpek üretim çiftliği, yetiştirdiği av ve çoban köpekleriyle gerek Türkiye’de gerek yurt dışındaki hayvanseverler tarafından ilgi görüyor.

Yurt içinde sürülerini korumak isteyen besicilerin yanı sıra yurt dışında yaşayan gurbetçilerin sıla hasretini dindirmek için aldığı köpekler, son günlerde rağbet görmeye başladı.

Çiftlik sahibi Erkan Karaahmetoğlu (26), çocukluğunda babası ve dedesine ait köpeklerle çok fazla vakit geçirdiği için köpekleri çok sevdiğini belirterek, öğretmenlik mesleğini bırakmasına yol açtığını söyledi. Babasının desteğiyle 2009 yılında 300 bin lira maliyetle çiftliği kurduğunu belirten Karaahmetoğlu, önce Sivas’ta bir çift kangal yavru, daha sonra yurt dışından 12 damızlık köpek getirerek üretime başladığını belirtti.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ BIRAKTI

Küçük yaşlardan beri resim çizmeye başladığını anlatan Karaahmetoğlu, şöyle konuştu: “Yani 24 yıldır resim çiziyorum diyebiliyorum. Yüzde 90'ını ise köpek konu olarak işgal ediyor. Bundan 2001 yılında bu resme olan merakım ve kabiliyetim sayesinde Çankırı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenime başladım. 4 yıl orada öğrenim gördüm ve akabinde Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim İş Eğitimi Öğretmenliği bölümünde üniversite eğitimime başladım. Buradaki dört yıl süren eğitim boyunca fotoğraf ve resim işi eğitimi öğretmenliği eğitimi aldım. Sonra mezun olduk ve öğretmen olmaya hak kazandım ama bu köpek sevdası yüzünden öğretmenlikten feragat edip burada yetiştiriciliğini seçtim.”

3-4 yıldır boş zamanlarında resim yapmayı sürdürdüğünü ifade edenKaraahmetoğlu, çoban ve av köpeği yetiştirmeye başladığını belirterek şunları söyledi: “Boş zamanlarımda çizdiğim bir örnek çok beğenilen bir resim. Burada yaşadığım olayları gözümde canlandırarak bazı köpeklerinden görsel olarak örnek alarak yağlı boyayla resim yapmaya çalıştım.” 
Hisarardı Köpek Çiftliğinde 30 kadar koruyucu ırk av köpekleri ile yine 30-35 kadar damızlık çoban köpeğinin bulunduğunu ifade eden Karaahmetoğlu, tüm zamanını köpeklere ayırdığını kaydetti. Karaahmetoğlu, çiftlikte bulunan köpeklerin bakımlarının oldukça zaman aldığını aktararak, hayvanları tavuk, işkembe gibi yemek artıkları, ekmek, salam ve sucukla beslediğini sözlerine ekledi.