Kuzey Kore'den nükleer denemesi!

Kuzey Kore, hidrojen bombası denemesini mükemmel bir başarıyla gerçekleştirdik dedi.

  • 1315
Kuzey Kore'den nükleer denemesi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kuzey Kore, kıtalararası balistik füze monte edilebilen hidrojen bombası denemesinin “mükemmel” bir başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Kuzey Kore altıncı ve en güçlü nükleer deneme gerçekleştirdiğini duyurmuş ve bu deneme nedeniyle bölgede 6.3 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Patlamanın nedeninin hidrojen bombası nedeniyle meydana geldiğine ilişkin resmi bir açıklama yapılmasa da Japonya hidrojen bombası denendiğinin göz ardı edilmediğini duyurdu.

Kuzey Kore tarafından konuya ilişkin açıklamada, kıtalararası balistik füze monte edilebilen hidrojen bombası denemesinin “mükemmel” bir şekilde tamamlandığını duyurdu. Açıklamada, bombanın diğer denemelerden çok daha güçlü olduğu aktarılarak çok önemli bir gelişme olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Atım Enerjisi Kurumu Genel Direktörü Yukiya Amano, nükleer denemenin “son derece kınanan bir davranış” olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise uluslararası toplumun “yeni provokasyona” karşı net bir şekilde tepki gösteresi gerektiğini dile getirdi.

Çin ise nükleer denemeyi şiddetli bir şekilde kınadıklarını dile getirerek, Pyongyang yönetimini “yanlış” adımlarına son vermesi konusunda uyardığını bildirdi.