Mangalda Kestane Satışları Başladı

Küre ilçesinde Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kestaneciler köşe başlarını tuttu.

  • 433
Mangalda Kestane Satışları Başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

'Kestane kebap, yemesi sevap' diye seslenerek müşteri çekmeye çalışan satıcılar, ilk günlerdeki satışlardan memnun.

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerden biri olan kestanenin, havaların soğumasıyla birlikte satışlarında artış oldu. Kestane satıcıları kış mevsiminin gelmesiyle birlikte köşe başlarında kurdukları kestane ocaklarında satış yapıyor. Satışlarının akşam saatlerinde biraz arttığını ifade eden kestane satıcısı Mithat Muhziroğlu; “Sabah saatlerinde kestane satışlarımız durgun; ama akşam saatlerinde daha fazla satıyoruz. Satışlara daha bir hafta önce başladık. Umduğumuz gibi satış yapamasak bile halimizden memnunuz” dedi.

Soğukta dışarıda olmanın çok zor olduğunu söyleyen kestaneci Mithat Muhziroğlu, “Geçmiş yıllara oranla kestanenin kilosunda herhangi bir değişiklik olmadı. Şu anda pişmiş kestanenin 120 gramlık kestaneyi 3 TL’den çiğ olanı ise 8 TL ile 10 TL’den sattığını vurguladı. Kış aylarında kestane satmaya başlıyoruz. Havalar soğudukça satışlarımız da artıyor. Bu nedenle tezgahlarımızın üzerinde ocakta pişirdiğimiz kestanelerden de satıyoruz. Böylece hem biz ısınıyoruz hem de müşterilerimizi ısıtıyoruz” diye konuştu.

Kestane satıcı Muhziroğlu, "Kestane nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağıdır. Kestaneleri pişirmeden önce, keskin bir bıçağın ucuyla üst taraflarına derince birer çizik atın. Daha sonra kestaneleri yıkayıp, kuruladıktan sonra sobanın üzerinde ya da mangalda pişirebilirsiniz. Ayrıca, gazlı ocak üzerinde teflon tavada da kestane pişirmeniz mümkün. Kestane kebabı özellikle kış gecelerinin vazgeçilmez keyiflerinden biridir” şeklinde konuştu.

MUHAMMED KÖMEÇOĞLU (İHA)