Mescid-İ Aksa'daki Olaylar

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa avlusuna girmesini ve ibadet etmek isteyen Filistinlilere şiddet uygulamasını şiddetle kınadı.

  • 476
Mescid-İ Aksa'daki Olaylar
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MESCİD-İ AKSA'DAKİ OLAYLAR 
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: 
"İSRAİL GÜÇLERİNİN HAREM-İ ŞERİF AVLUSUNA GİRMESİNİ VE İBADET ETMEK İSTEYEN FİLİSTİNLİLERE DE ŞİDDET UYGULAYARAK, BAZILARININ YARALANMASINA YOL AÇMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ" 
"MÜSLÜMANLAR AÇISINDAN KUTSİYETİ ÇERÇEVESİNDE KUDÜS'ÜN TARİHİ VE DİNİ KİMLİĞİNİN KORUNMASI İÇİN TÜRKİYE'NİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİNİ BİR KEZ DAHA VURGULUYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa avlusuna girmesini ve ibadet etmek isteyen Filistinlilere şiddet uygulamasını şiddetle kınadı. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin cuma namazı sonrasında Mescid-i Aksa avlusuna girerek, uluslararası hukuka ve evrensel normlara aykırı bir şekilde kutsal mekanda ibadet edilmesini engellemesini ve ibadet etmek isteyen Filistinlilere şiddet uygulayarak bazılarının yaralanmasına yol açmasını şiddetle kınandığı belirtildi.

Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara açık olduğu ve İsrail'in kutsal mekanlara giriş konusunda herhangi bir sınırlama getirme hakkının bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"İslam dünyasının en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa ile ilgili olarak yakın geçmişte yaşanan üzücü olaylar hala hatıralarda olup, İsrail'in geçmişte olduğu gibi gerginliklere yol açacak bu tür tutum ve davranışlardan kaçınması gereklidir. Uluslararası toplumun, bu tür hak ihlallerinin bir daha yaşanmaması için Doğu Kudüs'ü işgal altında tutan İsrail'e gereken tepkiyi bir an evvel vermesini bekliyoruz. Bu vesileyle, İslam aleminin en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa ile ilgili hassasiyetlerin dikkate alınması gereğini ve Müslümanlar açısından kutsiyeti çerçevesinde Kudüs'ün tarihi ve dini kimliğinin korunması için Türkiye'nin her türlü çabayı göstermeye devam edeceğini bir kez daha vurguluyoruz."