Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi

15 farklı ülkeden 550 akademisyenin katıldığı kongrenin galası yapıldı.

  • 348
Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) tarafından düzenlenen "Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi"nin galası gerçekleştirildi.

Kentteki bir restoranda düzenlenen galada farklı ülkelerin halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, burada yaptığı konuşmada, güzel bir kongreyi geride bıraktıklarını söyledi.

Kongrenin geniş alanları ilgilendirdiğine işaret eden Aydın, "Ümit ediyoruz ki bu tür faaliyetler yurt dışı ve Türkiye'deki değişik üniversitelerin çalışmalarına da yeni bir boyut getirecektir." dedi.

KÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez ise başarılı bir kongre süreci geçirdiklerini anlattı.

Kongrenin 3 günlük bilimsel kısmını tamamladıklarını belirten Sönmez, şunları söyledi:

"Fen bilimleri, mühendislik, ziraat ve orman alanlarında 131 oturumda gerçekleşen 650 sözlü ve yaklaşık 150 poster bildiri ile bilimsel program düzenledik. 15 farklı ülkeden 9 bin kilometre uzaklıktan 550 bilim insanını bir araya getirdik. Bu, özellikle Kastamonu ölçeğinde oldukça büyük bir organizasyon. Yarın sosyal program kapsamında gezilerimiz olacak. Başarılı bir kongre oldu."

Türkiye ile Kazakistan, Filipinler, Endonezya, Hindistan, Rusya, Moldova, Litvanya, Bosna Hersek, Azerbaycan, Libya, Kamerun, Romanya, Fas, Pakistan'dan akademisyenlerin katıldığı kongre yarın yapılacak gezinin ardından sona erecek.