'Milyonlarca kadın şiddete maruz kalıyor'

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı 'Kadın cinayetleri politiktir ve 'kadın-erkek eşit değildir' diyenler, adeta bu vahşete davetiye çıkartmaya devam etmektedir' dedi.

  • 494
'Milyonlarca kadın şiddete maruz kalıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Baltacı; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yüzlerce yıllık bir mücadelenin adı ve kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliğe karşı haykırışlarının bir simgesidir.

Ancak, hala ülkemizde ve dünyada milyonlarca kadın şiddete maruz kalmakta, açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmektedir. Kadınlar hala toplum içinde var olma mücadelesi vermekte dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit yurttaşlar olabilmek için büyük bedeller ödemektedir.

Her gün onlarca kadın sokakta, ailede şiddete maruz kalmakta ve kadın cinayetleri ise vicdanlarımızın kara lekesi, ülkemizin yüz karası olarak karşımızda durmaktadır. Unutmamalıdır ki, kadın cinayetleri politiktir ve ‘kadın-erkek eşit değildir’ diyenler, adeta bu vahşete davetiye çıkartmaya devam etmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler özgür kadınların, özgür toplumlar yaratacağına olan inançla kadınların mücadelesine her dönemde omuz verdik ve onların bu mücadelesinin sesi olmaya, sözü olmaya gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir” sözünden hareketle geleceğimizin teminatı gençlerimizi kadınlarımızın yetiştirdiğinin farkında olarak onlar hak ettikleri değeri kazanana dek mücadele etmeye devam edeceğimizi bildirmek isterim. Tüm bu vesile ile bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarım.”