Müftü Aydın 'Berat' kelimesi günah, suç, borç ve cezadan kurtulmak demektir"

Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, Berat Gecesi nedeni ile mesaj yayımladı.

  • 395
Müftü Aydın 'Berat' kelimesi günah, suç, borç ve cezadan kurtulmak demektir"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aydın yazılı mesajında; "Bu gece, mübarek Berat Gecesidir. “Berat” kelimesi; günah, suç, borç ve cezadan kurtulmak demektir.

Mübarek gün ve geceler; Müslümanların Allah’a yöneldikleri, çeşitli ibadetlerle meşgul oldukları, hayır ve hasenat yaptıkları; dua, tövbe ve istiğfar ile günahlarının bağışlanmasını niyaz ettikleri bereketli ve feyizli zamanlardır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), en çok Şaban ayında, özellikle Berat gecesinin yaklaştığı günlerde nafile oruç tutmuş ve bunun sebebini soranlara, “Ameller, bu ayda âlemlerin Rabbi Yüce Allah’a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah’a arz edilmesini isterim” cevabını vermiştir.

Diğer bir hadisinde Peygamberimiz (s.a.s.), “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve “Tövbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Ona rızık vereyim, hastalığından şifa isteyen yok mu? ona şifa vereyim. Yok, mu? Şunu isteyen yok mu? bunu isteyen” der. Bu durum, sabaha kadar devam eder” buyurmuştur.

Rahmeti gazabını geçen Yüce Rabbimizin hayır ve bereketini, af ve mağfiretini yağmur gibi üzerimize yağdırdığı bu mübarek geceyi fırsat bilip tövbe, dua ve niyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Peygamberimiz (s.a.s.); Allah’a ortak koşmak, kin ve düşmanlık beslemek, kibir ve gurur içinde olmak, içki ve uyuşturucu kullanmak, akraba ve komşularla ilişkiyi kesmek, ana-baba haklarına riayet etmemek gibi günahların, bu gece vesile edilerek terk edilmesini tavsiye etmiş; günahlarına ısrar edenlerin, af ve mağfiretten mahrum kalacaklarını ve bu gecenin feyzinden yararlanamayacaklarını bildirmiştir.

Geçtiğimiz yıl, Berat Gecesine erişip de ölümü akıllarından bile geçirmeyen birçok insan, dünyadan göçüp gitmiştir. Ölüm, herkes için mukadderdir. Hiçbirimizin, bir sene daha yaşayacağına garantisi yoktur. O halde, yüce Allah’ın bizlere bahşettiği Berat Gecesi gibi mübarek vakitleri güzelce değerlendirelim. Bu vakitlerin, bir ganimet olduğunu bilelim. Yüce Rabbimizin, her zaman açık olan tövbe kapısına yönelelim. Bu geceyi, gafletle geçirmeyelim. Yakınlarımızı, komşularımızı, yoksulları görüp gözetmeyi unutmayalım. Birbirimize, sevgi ve saygı gösterelim. Hep iyiliğe yönelelim.

Berat Kandili vesilesiyle bu akşam Nasrullah Camii, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii ve Kuzeykent Ulu Cami’inde kandil özel programı olacak ve diğer camilerimizde de programlar yapılacaktır.

Bu duygularla başta ülkemiz olmak üzere bütün İslam âleminin ve Türk Dünyası Başkenti Kastamonu halkının Berat kandilini tebrik ediyor; ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara, barış ve huzura vesile olmasını temenni ederken özellikle sınır ötesinde kahramanca mücadele eden ordumuza ve güvenlik güçlerimize muzafferiyetler diliyor şehitlerimize rahmet gazilerimize de Yüce Mevla’dan acil şifalar diliyorum."