Mülteci Teknesi Battı: 14 ölü

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden Midilli adasına geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan tekne batarken, 14 kişi boğuldu. 14 kişiye mezar olan tekne Babakale limanına getirildi.

  • 293
Mülteci Teknesi Battı: 14 ölü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

14 KİŞİYE MEZAR OLAN TEKNE BABBAKALE LİMANINA GETİRİLDİ

Sahil güvenlik ekipleri, Ayvacık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli adasına geçmeye çalışan kaçak göçmenleri taşıyan ahşap teknenin Babakale köyü açıklarında henüz belirlenemeyen bir sebeple battığı ihbarını aldı. Hemen olay yerine giden ekipler, su alarak batan tekneye ulaştı. Boğulan bir mültecinin cesedi su üzerinde bulunurken, 13 ceset de teknenin içinden çıkarıldı. Faciada 7'si çocuk 14 kişi hayatını kaybetti, 27 kişi sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Arama çalışmalarına balıkçılar da destek verdi.

Balıkçı Lütfü Üsküplü , “Olay gözümüzün önünde oldu. Limandan çıkarken tekne kıç tarafından kayalara çarptı. Su almaya başladı. Su alamaya devam ederken yoluna devam etti. Büyük ihtimalle bir kaç kilometre sonra battı. Babakalede tekneyle kaçmalar çok sık oluyor. Burada kaçakçılık için kullanıldığını tahmin ettiğimiz tekneler var. Bizim buralarda böyle teknelerimiz yok. Her şey çok açık şekilde oluyor” dedi.

Bu arada, 14 kişiye mezar olan tekne Babakale limanına getirildi. Bölgede sahil güvenlik ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor.

GÜRKAN DÜZENLİ (İHA)