Müzebüs'ün Yeni Durağı Kastamonu

Müzebüs Kastamonulu öğrencilerle buluşacak!

  • 227
Müzebüs'ün Yeni Durağı Kastamonu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği ‘Müzebüs’ün yeni durağı Kastamonu…

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Kastamonu ile başlıyor. Müzebüs, 03-09 Ekim tarihleri arasında Kastamonu’da 5 okulun konuğu oluyor.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Van’dan başlayan Müzebüs, 3 Ekim’den itibaren Kastamonulu öğrencilerle buluşuyor.

Müzebüs ziyaretlerine Kastamonu Merkez’deki Karadere Ortaokulu (5 Ekim) ve Kuzyaka Ortaokulu (6 Ekim) ile başlayacak. 7 Ekim tarihinde İnebolu ilçesindeki Özlüce Ortaokulu, 8 Ekim tarihinde Ağlı ilçesindeki Nedime Kaya Ortaokulu ve 9 Ekim tarihinde Taşköprü ilçesindeki Bekdemirekşi Ortaokulu’nu ziyaret edecek.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana da 1 738 okulda ve 362 bin 460 öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.