Ölen Şizofreni Hastası Kızın Davası Sonuçlandı

Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen Dilek Tongal'ın, ambulanstan düşerek hayatını kaybetmesinin ardından açılan dava sonuçlandı.

  • 550
Ölen Şizofreni Hastası Kızın Davası Sonuçlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AMBULANSTAN DÜŞÜP ÖLEN ŞİZOFRENİ HASTASI KIZIN DAVASI SONUÇLANDI

ÜÇ KAMU GÖREVLİSİNE 16'ŞAR YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’nden ambulans ile İstanbul Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Dilek Tongal’ın, ambulanstan düşerek hayatını kaybetmesinin ardından açılan dava sonuçlandı. Buna göre, üç kamu görevlisi 16’şar yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Olay, 2010 yılının Aralık ayında meydana geldi. Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’nden ambulans ile İstanbul Bakırköy Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Dilek Tongal’ın(23), Araç Diphan mevkiinde ambulanstan düşerek hayatını kaybetti. Bunun üzerine ilk olarak Araç Cumhuriyet Savcılığı tarafından Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldı. Burada görülen davanın ardından olayda hayatını kaybeden genç kızın babası Yunus Tongal, “Ambulansta kızımın yanında hiçbir görevli yoktu” diyerek ikinci kez açtığı dava, Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı. Buradaki davanın karar duruşmasında şizofreni hastası olan Dilek Tongal’ın İstanbul’a nakli için görevlendirilen ambulansta M.G, S.A ve C.Ç görev aldı. Görevliler, ihmali dahilinde ‘kasten adam öldürme’ suçundan sanıklara 16’şar yıl hapis cezası verildi.

“MAALESEF KIZIM GERİ GELMEYECEK”
Kastamonu Merkez Akmescit Mahallesi Durmuş Sokak’ta tek katlı bir evde eşi Sebahat Tongal ile birlikte yaşayan acılı baba Yunus Tongal (53), karar duruşmasında ambulans şoförü, polis memuru ve sağlık görevlisine 16’şar yıl hapis cezası verilmesinin ardından, “Görevliler baştan beri kızımın intihar ettiğini söylüyorlardı. Ben de ‘Kızım intihar etmedi, kızınım yanında bir görevli olsaydı ve ambulansın arka kapısı kilitli olsaydı kızım ölmeyecekti’ diye ısrar ediyordum. Mahkeme heyeti bizi haklı çıkardı, görevlileri suçlu buldu. Ama maalesef kızım geri gelmeyecek” diye konuştu.
Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16’şar yıl hapis cezasına çarptırılan kadın polis memuru, ambulans şoförü ve sağlık memurunun dosyasının temyize götürüleceği öğrenildi.