Osteoporoz'a D Vitamini Etkisi

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir. İleri yaşlarda kadınların korkulu rüyası haline gelen osteoporoz'da kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve fosforu yapısında bulunduran D vitamininin önemi öne çıkıyor. D vitamini, kemik yapımını artırarak, osteoporoz'un etkisini azaltıyor.

  • 876
Osteoporoz'a D Vitamini Etkisi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Doğumdan ölüme kadar sağlıklı bir iskelet yapısı için önemli olan D vitamini kaynağı güneş ne yazık ki bazen yeterli gelmiyor. Bu da özellikle kadınlarda yaş almaya da bağlı birçok hastalığın çıkmasına neden oluyor. D vitamini eksikliği bulunan kişilerde osteoporoza daha sık rastlanırken bunun için dışarıdan takviye almak bir o kadar önemli. Erişkin ve yaşlılarda kemik zayıflığı ve yumuşaması belirtileri ile ortaya çıkan osteoporoz boy kısalığından kamburluğa kadar duruş bozukluklarına neden oluyor.

Tedavide D vitamini desteği 
Yetişkinlerde D vitamini eksikliği osteoporoz, düşme ve kırıklar için tanı tedavi kılavuzlarında yer alan tanımlanmış bir risk faktörüdür. D vitamini eksikliği günümüzde küresel bir salgın olarak kabul ediliyor. 
Osteoporoz tedavisinde ve önlenmesinde vücuda yapılan kalsiyum ve D vitamini takviyesi mevcut kemik yoğunluğunun korunması için önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor.