Pirinçte GDO Tartışması

Son günlerde dünyada ve Türkiye'de GDO'lu pirinç krizi büyüyor.

  • 461
Pirinçte GDO Tartışması
TAKİP ET Google News ile Takip Et

PİRİNÇTE GDO TARTIŞMALARI

TOSYA ZİRAAT ODASI BAŞKANI AHMET AKDİKEN: 
"TOSYA PİRİNCİNİ VATANDAŞLARIMIZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TÜKETEBİLİR"

Son günlerde dünyada ve Türkiye'de GDO’lu pirinç krizi büyüyor. Son olarak Mersin Limanında el konulan 21 ton GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) pirinç olduğu iddiaları kafaları karıştırdı.
Türkiye'de pirincin vatanı olarak bilinen ve en büyük üreticisi konumunda bulunan Kastamonu'nun Tosya ilçesinde pirinç üretimi konusunda bilgi aktaran Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken önemli açıklamalarda bulundu. Akdiken, Tosya pirinci şu an üretim olarak istenilen seviyede olmasa da kalite ve damak tadı konusunda tercih edilen pirinç olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Tosya çiftçisi, tohum olarak Tarım Bakanlığı kontrolünde olan pirinç tohumu ekip yetiştiriyor. Vatandaşlarımız Tosya pirincini rahatlıkla alıp tüketebilir. Tosya pirincinde kesinlikle GDO yoktur" 
Tosya pirinç pazarındaki pirinç tüccarları ve satıcılarından İsa Özdemir ve Mustafa Dişliler de, Tosya pirincini üretip aynı zamanda sattıklarını, sattıkları pirincin GDO’lu olmadığını ve hiçbir zamanda olmayacağını söyleyerek Tosya pirincini alan vatandaşların evlerinde, yemekhanelerde rahatlıkla tüketebileceklerini dile getirdiler.