Bakan Arslan: “Demir yolu konusunu değerlendireceğiz”

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kastamonu Belediyesini ziyaret etti.

Bakan Arslan: “Demir yolu konusunu değerlendireceğiz”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın demir yolu talebini değerlendirerek, demir yolunun bir ihtiyaç olduğunu ve değerlendireceklerini söyledi.

Kastamonu’daki temasları kapsamında Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile görüştü. Başkan Babaş’tan yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alana Bakan Arslan, Ilgaz Tüneli kadar önemli bir tünelin de Kırık Barajı Tüneli olduğunu ifade ederek, “Ilgaz Tüneli kadar önemli bir tünel projemiz ise Kırık Tüneli’dir. Karayolları konusunda tüm ekip arkadaşlarımız sorunlarla birebir ilgileniyor. Bölge açısından ulaştırmada yaşanan sorunların ortadan kaldırılması önemlidir. Gerek bürokratlarımız, gerek milletvekillerimiz, gerekse siyasilerimiz ile birlikte uyum içerisinde çalışarak var olan sorunların kısa süre içerisinde çözülmesi için gayret göstereceğiz” dedi.

Kastamonu Havalimanı’nın Kastamonu için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini söyleyen Bakan Arslan, “Havayolunun ardından gündeme gelen demir yolu konusunda da imkanlara bakmak gerekiyor. Herkesin bildiği gibi imkanlar sınırlı, istekler ise sınırsızdır. Bizim yapmaya çalıştığımız mevcut imkanlar içerisinde elimizden gelenin en iyisini yapmaktır. Kastamonu’nun demir yolu ağı ile bağlanması çok zor değil. Ancak yatırım programlarımızı oluştururken bir önceliği hedef alıyoruz. Bu talepleri sıraya koymamız gerekiyor ancak bu sırayı da hemen yarın gibi algılamamak gerekiyor. Demir yolunun bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ancak bunun da bir sırasının olduğunun bilinmesi gerekiyor. Diğer çalışmalarımızı tamamlamak için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. İhtiyaçlar olduğu zaman karşılıklı iş birliği önemlidir. İnşallah biz de hizmetlerimizi arttırarak vatandaşlarımızı mutlu ederiz” diye konuştu.

Başkan Babaş, Bakan Arslan’dan demir yolu istedi
Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusuyla bölgenin önemli şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “1900’lü yıllarda Kastamonu ticari anlamda daha aktif bir şehirdi. Fakat 19. yüzyıl ve 20. yüzyıl başlarından itibaren Kastamonu ulaşım noktasındaki sorunlarını aşamadığından dolayı devamlı nüfus olarak geriye gitmiş ve gelişememiştir. Ta ki şu son 14 yıla kadar. Kastamonu, tarihi boyunca Ilgaz’ı aşamamıştır. Kastamonu, bir türlü uzun yıllar ulaşım sistemini çözememiştir. Fakat artık Kastamonu, bu geri kalmışlığımızı, yani ulaşım sorununu çözmeye başladı. Özellikle AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte ulaşım noktasında iyi yatırımlar yapılmaya başlandı. Şuanda bizim için Ilgaz Tüneli hayaldi, çünkü yoğun bir trafiğimiz yoktu. Yapılmasını öngörmüyorduk. Ama öyle olmadı ve Ilgaz Tüneli delinerek şuanda hizmete açılmasına az bir süre kaldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaklaşık 54 yıldır atıl durumda bulunan Kastamonu Havalimanı’nın yine AK Parti döneminde hizmete açıldığını ve şuanda aktif bir şekilde çalıştığını aktaran Başkan Babaş, “İstiklal mücadelemizin en önemli yerlerinden bir tanesi denizden sağlanan ulaşım olan İnebolu Limanı ve devamında İstiklal Yolu’dur. Zamanında İnebolu Limanı’ndan büyük sevkiyatlar yapılmış, İstiklal mücadelesinde İnebolu Limanı’na gelen cephaneler buradan taşınmıştır. Bu kapsamda kağnısıyla mermi taşırken şehit düşen Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar destanı yazılmıştır. Şuanda İnebolu Limanı’nın kapasitesinin arttırılması ve özelleştirilerek daha da aktif hale getirilmesinin planlandığını biliyoruz. İnebolu Limanı da inşallah yakın bir zamanda hizmete girecek ve Karadeniz’i karayoluyla Akdeniz’e bağlayacak olan yol güzergahının da çalışması sağlanacak. Şuanda bu projenin tek tek ayakları bitirilerek hizmete açılıyor” diye konuştu.

Kastamonu’nun son olarak demir yoluna ihtiyaç duyduğunu ve bunun da şehir olarak AK Parti hükümetinden istenildiğini hatırlatan Başkan Babaş, “İlerleyen zamanlarda Karabük’ten veya Çankırı’dan demir yolunun şehrimize kadar gelmesini istiyoruz ve bekliyoruz. Çünkü Kastamonu’nun çok büyük maden ocakları bulunuyor. Maden kaynaklarımız ve mermerimiz bulunuyor. Bunların değerlendirilmesi ve ulaşımın rantabl olması için demir yolunun olması elzemdir. Ancak yatırımcıları bu şekilde Kastamonu’ya getirebiliriz. Aksi taktirde yatırımcı gelmez. Bu yüzden Bakanlığımızdan demir yolunun yapılması ve bunun için bir fizibilite çalışmasının olmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Babaş, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü’nün Kastamonu’da yaptığı çalışmalardan memnun olduklarını ve bazı ufak tefek aksaklıkların yaşandığını ama bunların çözümü için de gayret edildiğini kaydetti.
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER