CHP’li Baltacı, Kastamonu Milletvekillerine çağrıda bulundu

CHP Kastamonu İl Başkanı Hasan Baltacı, Kastamonu Milletvekillerine seslenerek; İnsanımıza değer verin. Sağlık bakanının kapısına dayanın ve ‘benim insanım sahipsiz değil, doktor istiyoruz’ deyin.”

CHP’li Baltacı, Kastamonu Milletvekillerine çağrıda bulundu

Baltacı; “AKP'nin ‘sağlıkta devrim yaptık’ diyerek övündüğü ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yarattığı sorunlar her geçen gün artıyor, büyük yıkımlara neden oluyor. Özellikle hekim dağılımındaki ciddi dengesizlik bir türlü çözülemiyor. Sağlık Bakanlığı yürüttüğü politikalarla da bu dengesizliği gideremiyor. Türkiye’deki hekimlerin büyük bir bölümü metropollerde konumlanıyor. Doktorlar Anadolu kentleri ve ilçelerinde görev yapmak yerine büyük şehirleri ve özel hastaneleri tercih ediyor. Dışarıdan bakıldığında parlayan ama içten içe çürüyen sağlık sisteminin yaldızları Kastamonu'da da hızla dökülüyor. Bunun en acı gerçeğini ise hafta sonunda yaşadık. Genç bir kadın, anne adayı Şaziye Emük; ikamet ettiği Cide’de 'Kadın Doğum Uzmanı' olmadığı için sevk edilmek, doğumunu Kastamonu da yapmak zorunda kaldı. Şaziye Emük özel bir hastanede gerçekleşen tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Erken müdahale edilebilseydi belki de bugün yaşayacak, yavrusunu kucağına alabilecekti. Mekanı cennet olsun. Sadece Cide'de değil; Çatalzeytin'de, Doğanyurt'ta, Küre ve Şenpazar gibi bir çok ilçede de durum böyle. Taşköprü ve Tosya dışındaki diğer ilçelerde Kadın Doğum Uzmanı yok. Topu topu il genelinde kamuya bağlı 5 Kadın Doğum Uzmanı var. Özel hastanedeki Kadın Doğum Uzmanı sayısı ise buna eşit. Bu durumda her türlü yasal kılıf ve süslü adlarla politikalarını güzellemeye çalışan AKP iktidarının sağlık hizmeti sunumunu devletin sorumluluğundan çıkartıp mümkün olduğu ölçüde piyasanın eline bırakmak istediğini açık ve net olarak gösteriyor. Oysa ki doğuştan kazanılmış bir hak olan sağlıkta politikalar bütün insanların eşitçe ulaşabildiği, insan onuruna layık, kaliteli ve ücretsiz olmalıdır. Kastamonu'nun sağlıktaki diğer sorunları saymakla bitmiyor. Kastamonu Devlet Hastanesi'nde çok uzun süredir insanlar ‘Göğüs Hastalıkları Uzmanı’na tedavi olamıyor. Merkezi Hastane Randevu Sistemi'ne başvuran bir hasta 1 ay sonrasına ancak sıra alabiliyor. Bina var ama doktor yok. İnsanlarımız bu kadar mı değersiz? Sağlıkta çağ atladık diyenlere, bu şehrin milletvekilleri Hakkı Köylü'ye, Metin Çelik'e ve Cideli olan Murat Demir'e çağrımdır; İnsanımıza değer verin. Sağlık bakanının kapısına dayanın ve ‘benim insanım sahipsiz değil, doktor istiyoruz’ deyin.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ak
Mustafa ak - 12 ay Önce

Başkan kesinlikle dogru soylüyor bizim insanimiz derdini anlatamayan bir toplumuz özellikle cide de doktor açiği var vekillerimiz bu işe el atmali

SIRADAKİ HABER