Pompeiopolis İçin Ödenek Arayışı

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Pompeiopolis Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında incelemelerde bulundu.

  • 640
Pompeiopolis İçin Ödenek Arayışı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Paflagonya’nın başkenti Pompeiopolis Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Şehmus Günaydın, ödenek yetersizliği nedeniyle sonlandırılması planlanan kazı çalışmalarının son durumu hakkında bilgiler aldı. Kazı alanında Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer’den bilgiler alan Vali Günaydın, tiyatronun ortaya çıkartılarak turizme kazandırılması için çaba gösterdiklerini belirterek, “Sadece Taşköprü ilçemiz değil, ilimizin bütün bölgelerinde çalışma içerisindeyiz. Fakat Pompeiopolis Antik Kenti, özellikli bir yerimiz. Pompeiopolis şehri, Romalıların özellikle Anadolu’da yaptıkları şehirlerin başında gelir. Bu yüzden bu şehrin ortaya çıkartılması için özelliklede tiyatro alanının ortaya çıkartılması bizler için büyük önem taşıyor. Kazı çalışmalarının devam edebilmesi için ödenek ihtiyaç olduğunu söylediler. Bizler, bu konuyu bu hafta içerisinde değerlendireceğiz. Daha önce TÜRSAB’tan ödenek almıştık. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile görüştüm, tekrar ilave bir kaynak daha alabilirsek, Valiliğimiz ve Belediyemiz imkanlarıyla kazıyı sürdürebildiğimiz kadarıyla tabii ki sadece tiyatroya münhasır olmak üzere vereceğimiz kaynak, sadece tiyatroya münhasır olmak üzere kullanılacaktır. Bu şekilde kazıyı devam ettireceğiz. Ama bu kaç ay devam eder, bunu hep beraber değerlendireceğiz” dedi.

Kastamonu’da kazı çalışmalarında tek eksikliklerinin arkeoloji bölümüne henüz öğrenci ve öğretim görevlisi alınamamış olmasının eksikliğini hissettiklerini söyleyen Vali Günaydın, “Ayrıca öğretim görevlisi alamamış olmamızdır. Arkeoloji Bölümümüze, öğretim görevlisi ve öğrenci aldığımız zaman kazı alanının da hız kazanması söz konusu olacaktır. Ama bu kazıların hepsini bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Kastamonu Üniversitesiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve sponsorlarla bu işi hızlandırabiliriz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, Taşköprü’deki kazı alanı için ödeneğinin olduğunu aktaran Vali Günaydın, “Sadece Kastamonu’daki kazılara değil, Türkiye’deki bütün kazı alanlarına ödenek veriyor. Fakat Kültür Bakanlığının, ödenekleri daha çok bilimsel kazılar ve kurtarma kazıları için oluyor. Biz, bu kazıları daha uzun süreye yaymak için mutlaka sponsor bulmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra Valilik olarak desteklememiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl destek verdik, bu yılda destek vereceğiz. Bunun süresi ne kadar olacak, bunu oturup konuşacağız ve değerlendireceğiz. Ama burada yürütülen kazı çalışmalarına desteğimiz olacak” şeklinde konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL, TİYATRO ALANI ORTAYA ÇIKACAK”

Taşköprü’de devam eden kazı çalışmalarında tiyatro alanını biran önce ortaya çıkarmak istediklerini ifade eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer ise, şunları kaydetti: 

“Kazı çalışmaları esnasında burada önümüzde bazı önümüzde engeller var. Tomruk taşlar, depremde yerlerinden düşmüş. Bunların önümüzdeki günlerde boşta olanlarının bazıları kalkacak. Buradaki kazı alanına 2-3 hafta sonra gelindiğinde yeni mozaik alanları ortaya çıkacak. Bunların yanı sıra Bizans İmparatorluğu döneminde yani 4’üncü yüzyıldan sonra burada kurulmuş bir kale var. Bu kale yapısının üzerinde çalışıyoruz. Bu kale yapısı da bizim kazı alanımızda hızlı ilerlememizi önlüyor. Bizim, ilk önce bu yapıyı etüt edip, bu kalenin rölövesini çıkartıp Anıtlar Yüksek Kuruluna sunarak kaldırmaya çalışacağız. Bundan sonra tiyatronun kazıda ortaya çıkmasında hiçbir engel kalmayacak. İlk olarak hedefimiz budur. Bu doğrultuda çalışıyoruz, bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen cüzi bütçemizle fazla işçi alımına yönelmedik. Şu anda 25 tane kazı işçimiz bulunuyor. Şu anda mevcut bütçe kullanıldı. Eğer ek ödeneklerle 5 işçi daha alabilirsek yani 30 işçi ile devam edebilirsek, baya bir yol kat etmiş oluruz. Ayrıca önümüzdeki yılki kazı çalışmalarından sonra aksi bir durum olmadığı sürece tiyatronun büyük bir bölümü ortaya çıkmış olacak.”

Taşköprü’de devam eden kazı çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Kastamonu Arkeoloji Müzesi gerçekleştiriyor. Uzmanlar ve arkeologlar tarafından Efes Antik Kenti ve Gaziantep Zeugma’nın bir benzeri olarak nitelendirilen Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının önümüzdeki günlerde ek ödenek bulunması durumunda devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan, Vali Günaydın'ın kazı ziyaretine Taşköprü Kaymakamı Zafer Coşkun ile Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan'da eşlik etti.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)