Prof. Dr. Ersanlı'dan Çözüm Süreci Değerlendirmesi

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı, başlatılan çözüm sürecinden umutlu olduğunu söyledi.

  • 536
Prof. Dr. Ersanlı'dan Çözüm Süreci Değerlendirmesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

PROF. DR. ERSANLI'DAN ÇÖZÜM SÜRECİ DEĞERLENDİRMESİ

- MA SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. BÜŞRA ERSANLI:
- "ÇÖZÜM SÜRECİNDEN UMUTLUYUM"

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı, başlatılan çözüm sürecinden umutlu olduğunu söyledi.
Şırnak Barosu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen panele katılmak üzere Cizre'ye gelen Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı, gazetecilere çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ersanlı, başlatılan süreçten umutlu olduğunu ancak müzakereleri bir akademisyenin değerlendirmesinin zor olduğunu dile getirdi. Ersanlı, sürecin iyi sonuçlanması taraftarı olduğunu, bir akademisyen gözü ile değerlendirebilmesi için durumun daha şeffaf olması gerektiğini açıkladı. 

"İFADE ÖZGÜLÜĞÜNÜ YETERİNCE KAPSAMAYAN BİR PAKET OLDU"
4. Yargı Paketi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ersanlı, bu paketin ifade özgürlüğünü yeterince kapsamadığını savunarak, "7 bin, 8 bin kişinin çoğunlu sadece görüşlerinden ve bir partide çalışmalarından dolayı içerdeler. Dolaysıyla bu konuda daha iyi şeyiler olması gerekiyordu. Herhalde yerel seçimlerin bitmesi bekleniyor” dedi.
PKK’nın elindeki kamu görevlilerinin bırakılmalarının çok iyi olacağını belirten Ersanlı, hiç kimsenin lüzumsuz bir şekilde alıkonulmasını kabul etmediklerini dile getirdi. 

“KADINLARIN EN İYİ YAPABİLECEĞİ SİYASET YEREL SİYASETTİR”
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili de bir açıklama yapan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, kadınların en iyi yapabileceği siyasetin yerel siyaset olduğunu söyledi. Ersanlı, "Kadınları siyasete taşımayı başaran Kürt hareketinin, kadınlarının şimdi de yerel yönetimler için çok daha katılımcı olup aday olmalarını sağlamasını arzu ediyorum. Daha aktif olarak, daha çok kadının yerel siyasete girmesini arzu ediyorum. Çünkü kadınların en iyi yapabileceği siyaset yerel siyasettir” diye konuştu.