Prostat Kanseri Projesi Kabul Edildi

Doç Dr. Lokman Varışlı'nın, prostat hücrelerinde EFS'nin androjen sinyal mekanizmasındaki rollerinin araştırılması için geliştirdiği proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

  • 254
Prostat Kanseri Projesi Kabul Edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Şanlıurfa’da bulunan Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç Dr. Lokman Varışlı’nın, prostat hücrelerinde EFS’nin androjen sinyal mekanizmasındaki rollerinin araştırılması için geliştirdiği proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK tarafından kabul edilen proje ile Embryonal Fyn associated Susbstrat adı verilen bir genin androjen düzenlemesi yapılarak bu genin laboratuarda gerçekleştirilecek olan seviye değişimlerinin androjen reseptörü ve onu kontrol eden mekanizmalara olan etkilerini araştıracak. Elde edilecek veriler prostat kanserinin moleküler temelinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak.

Prostat kanseri, gerek gelişmiş ve gerekse de gelişmekte olan ülkelerdeki erkeklerde en sık tanı konulan kanserlerden biri olduğunu söyleyen Doç Dr. Lokman Varışlı, “Prostat bezinin gelişiminde androjen adı verilen moleküllerin önemli görevleri vardır. Bununla beraber, prostat kanserinin gelişiminde ve ilerlemesinde de androjenlerin önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Hücrelerdeki androjen hareketi genellikle androjen reseptörü adı verilen proteinler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle androjen ile uyarılan ve androjen reseptörünün aktivitesini kontrol eden yeni genlerin belirlenmesi prostat kanserinin moleküler temelinin daha iyi anlaşılması açısında oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

(İHA)