"1999 depreminde UMKE olsaydı çok daha farklı olurdu"

Sağlık-Sen Şube Başkanı Öz 'UMKE gönüllüsü arkadaşlarımızın her şeyi bir kenara bırakıp Elazığ'a koşması bizleri gururlandırdı' dedi.

  • 431
&quot1999 depreminde UMKE olsaydı çok daha farklı olurdu"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Öz, Elazığ depreminde görev alan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin (UMKE) 18 gönüllüsüyle yemek programında bir araya geldi.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Özgür Yılmaz, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Erbil Gökmuharremoğlu ve UMKE İl Sorumlusu Paramedik Oğuzhan Bozoğlu’nun da katıldığı programda Başkan Öz, UMKE’nin depremzedelere devletin şefkat elini uzatması noktasında büyük bir özveriyle görev yaptığını belirterek, bölgeye yardıma koşan ekibe teşekkür etti.

Depremin ardından sevinç ve hüznü bir arada yaşadıklarını anlatan Öz, “Gidişiniz bizleri ayrıca heyecanlandırdı. Orada görev yaptığınız süreçte tek tek hepinizi arayamadık ama her an yanınızda olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. UMKE gönüllüsü İsmail Cem Boyacı’nın geride 10 günlük evladını bırakması, Furkan Sezen’in geçirdiği trafik kazasının şokunu atlatamadan ekipte yer alması, görev alan her bir arkadaşımızın bir saniye bile düşünmeden ‘biz de varız’ demesi Kastamonu’da bu alanda ne kadar profesyonel bir ekibe sahip olduğumuzu bir kez daha gösterdi.” ifadelerini kullandı.

“1999 depreminde UMKE olsaydı çok daha farklı olurdu”

Mehmet Öz, 1999 Marmara depremini İstanbul’da bizzat yaşayan biri olduğuna dikkati çekerek, UMKE’nin önemine işaret etti.

“O depremde UMKE olsaydı daha çok insanımız hayata tutunurdu.” diyen Öz, şunları kaydetti:

“İstanbul Çamlıca’da Marmara depremini yaşadım. Felaketin olduğu gece ‘aman mahalle dışına çıkmayın’ diyorlardı. Son yaşadığımız Elazığ depremi bana o yaşadığım günleri hatırlattı. Eğer o zaman da UMKE olsaydı daha çok insanımız hayata tutunurdu. Türkiye'de afet yönetimi ve koordinasyonunda dönüm noktası olan 1999 depreminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ve büyük önem verilen UMKE’nin bugünleri gelmesi sizlerin özverisi sayesinde oldu. Hiçbir maddi karşılık beklemeden bu görevi yapıyorsunuz. Bir kardeşiniz olarak sizlere çok teşekkür ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı Özgür başkanımıza, Erbil hocamıza ve sizlere teşekkür ediyor, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.

“Reaksiyon süresi olarak iddialı olduğumuzu düşünüyorum”

Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Özgür Yılmaz ise, Elazığ depreminin ardından Kastamonu’da çok dinamik ve gönüllü bir ekibin olmasının kendilerini duygulandırdığını vurguladı.

Saat 21.04’te deprem haberini alan personelin 15 dakika içerisinde hazır olduğunu, bir saat içerisinde de yola çıktığını aktaran Yılmaz, “. Bu sadece Kastamonu özelinde ama diğer illerle de kıyasladığımızda görevlendirilen arkadaşların sayısı, ulaşma ve reaksiyon süresi olarak iddialı olduğumuzu düşünüyorum. Birçok ilde bu sayıyı yakalayamadık.  Çok dinamik, gönüllü, devletine, milletine hizmet aşkıyla yanan arkadaşlarımızın olması bizleri duygulandırıyor.” diye konuştu.