"Ahilik, yüksek ahlakın öğretildiği yaşam tarzıdır"

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Ahilik Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

  • 172
&quotAhilik, yüksek ahlakın öğretildiği yaşam tarzıdır"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vidinlioğlu yazılı mesajında; "Ahilik ticaretin ötesinde, yüksek bir ahlakın öğretildiği yaşam tarzı, bir felsefedir. Anadolu coğrafyasında kardeşçe yaşamanın temel öğelerinden biri olan ahilik Kastamonu için de çok derin anlamlar taşımaktadır. Kardeş anlamındaki 'ahi' kelimesinden gelen ahilik kavramı, toplumumuzda sadece esnaf birliğini sağlamamış, o toplumda yaşayan herkesi birbiriyle kaynaştıran, dayanışma sağlayan bir olgu olmuştur. Yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bu örgütlenme şekli; toplumsal kimliğimiz açısından çok özel bir kültürdür.

Alın terinin kıymetini öğütleyen Ahi Evran-ı Veli, esnaf ve sanatkarlarımızın kılavuzu oldu, bizlere güzel ahlakı, yoksula sahip çıkmayı, herkesin kendi sanatıyla yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi aşıladı. Malının çokluğuyla değil, kazancının bereketiyle övünen insanların oluşturduğu Ahilik, varlığını sürdürmesi gereken çok önemli bir gelenektir. Bunun için de esnafımıza çok büyük görevler düşmektedir. O sebeple ahilik kavramının günümüzde yaşatılmasının hem ekonomik gelişmemiz açısından, hem de demokrasimizin yerleşmesi ve sosyal barışın yaygınlaşması açısından çok önemlidir.

Bu anlamlı haftada Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum."