"Cumhuriyetin temel kazanımları adım adım yok edilmektedir"

İlçe kongrelerini tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilk ilçe başkanları toplantısını gerçekleştirdi.

  • 464
&quotCumhuriyetin temel kazanımları adım adım yok edilmektedir"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Merkez İlçe Başkanlığı’nın ev sahipliğinde İl Başkanı Hikmet Erbilgin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Milletvekili Hasan Baltacı da katıldı.

Kongrelerde yeni göreve seçilen ilçe başkanlarını tebrik eden, tekrar göreve gelen ilçe başkanlarına başarı dileyen Milletvekili Hasan Baltacı, “Türkiye çok zor bir süreçten geçiyor. Sağlıktan eğitime, demokrasiden adalete ülkemizde her kurum büyük bir çöküş yaşıyor. Devlet artık koca bir aile şirketine dönüştürüldü. Binlerce vatandaşımız faturasını ödeyemediği için elektriği, doğalgazı kesilirken bu ülkenin kaynaklarını eş, dost ve akrabalarına, yandaş şirket ve vakıflara aktaranlara hesap sorulması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyetini kuran Cumhuriyet Halk Partisi’ne her zamankinden daha çok ihtiyaç var ve bizlerin her zamankinden daha kararlı bir mücadele yürütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin de yaptığı konuşmada; “Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ve 100.yılına yaklaşmakta olan Cumhuriyetimizin uygarlık mücadelesi sonucunda elde edilen temel kazanımları 18. yılına giren AKP iktidarı tarafından adım adım yok edilmektedir. Rejim değişmiş; meclis işlevsiz hale getirilmiş; parlamenter demokratik sistem yerine 'tek adam' sistemi hâkim kılınmıştır. Sarayın, ülkeye dayattığı neoliberal ekonomi anlayışı, emperyal odakların maşası haline gelmiş tercihleri, boğazına kadar yolsuzluklara batmış kutuplaştırıcı ve yağmacı siyaset anlayışı, inançları istismar eden yaklaşımı ülkemizin içinde bulunduğu eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), hem Türkiye’nin en örgütlü gücü, aynı zamanda kuruluşun ve kurtuluşun partisidir. Bugün önümüzdeki tarihsel görev, Cumhuriyetimizin, demokrasimizin ve laikliğin karşı karşıya olduğu bu tehdidi, geçmişimizde ve ruhumuzda yer alan aydınlanmacı, devrimci ve toplumcu bir siyasetle aşmaktır. Geleceği planlayarak, ortak bir çaba ve emekle durmadan üreterek, siyasetsizlik halinden uzaklaşıp eyleme geçerek, her üyenin küçük küçük ama her gün katkı verdiği bir tutum ve hepsinden önemlisi birleşerek, bütünleşerek, kucaklaşarak siyaset yapma biçimini ortaya koymak zorundayız” diye konuştu.