"Gazetecilerimiz 59 yıl öncesinden daha geri koşullarda çalışıyorlar"

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

  • 380
&quotGazetecilerimiz 59 yıl öncesinden daha geri koşullarda çalışıyorlar"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Baltacı; "10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile gazeteciler daha ileri özlük haklarına kavuşmuş ve çalışma koşulları iyileştirilmiştir.

Bu nedenle 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü ya da Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ancak bugün ülkemizde gazeteciler hem evrensel meslek ilkeleri açısından, hem de ekonomik haklar bakımından 59 yıl öncesinden daha geri koşullarda mesleğini icra etmektedir.

Ne yazık ki ülkemiz gazetecilerin nefes almakta zorlandığı, AKP’yi eleştiren her gazetecinin terörist ilan edildiği günlerden geçmektedir.

Türkiye’de 2001 ile 2004 yılları arasında tutuklu gazeteci sayısı 10 iken bugün 11 katına çıkmış 110’a yükselmiştir. 2019 yılında 59 gazeteciye toplam 200 yıl hapis cezası verilmiş, 11 gazeteci gözaltına alınmış, 19 gazeteci tutuklanmıştır. Ülkemiz dünya basın özgürlüğünde 180 ülke içinde Venezuela, Bangladeş ve Irak'ın ardından 157'inci sırada yer almaktadır.

İktidar gazetecileri susturmak için her geçen gün yeni yöntemler bulmaktadır. Yoksulluğu, yolsuzluğu, kadın ve doğa haklarını manşet yapan gazetelere sudan gerekçelerle ilan ambargosu uygulanmaktadır.

Havuz müteahhitlerinin milyarlık borçları tek kalemde silinirken Anadolu’da yüzlerce gazete ekonomik krizle boğuşmakta bir taraftan da üç kuruş vergi borcu var diye kapanmaya zorlanmaktadır. Yayınlarını günlükten haftalığa, renkliden renksize, 8 sayfadan 6 sayfaya düşürmek zorunda kalan Kastamonu basınımızın içine düşürüldüğü durum, halkın haber alma özgürlüğünün nasıl boğazlanmaya çalışıldığının en önemli ispatıdır.

Yine sudan gerekçelerle gazetecilerin ekmeğiyle oynanmaktadır. 685 gazetecinin basın kartı gerekçesiz iptal edilmiştir. Sürekli basın kartı sahibi yılların gazetecilerinin başvuruları tehdit gibi bekletilmektedir.

Tek adam iktidarı sansürde de rekor kırmıştır. 2006 yılında erişim engelli site sayısı 6 iken bugün toplam 288 bin 310 site erişime kapalıdır. 7 bin 334 haber linki engellenmiştir. AKP iktidarı Twitter’a resmî olarak 5 bin 99 kez içerik kaldırma başvurusuyla dünya sansür rekortmenidir. Bu da yetmemekte paylaşımları yüzünden binlerce yurttaş gözaltına alınmakta, tutuklanmaktadır.

Tarihin her döneminde gerçeği halka ulaştırmak için haber peşinde koşan gazeteciler, gerçeklerden korkanlar tarafından hedef haline getirilmiştir ama bu dönem kadar zorlukların yaşandığına hiçbir zaman tanıklık edilmemiştir. Bu karanlık döneme karşın CHP iktidarında mutlaka basın ve ifade özgürlüğü sağlanacaktır. Halkın haber alma hakkı için gecesini gündüzüne katan basın emekçileri asla unutulmayacaktır.

2020 yılında; her türlü engele, baskıya, sansüre, şiddete karşı direnen, kalemini satmayıp onu güçten değil doğrudan yana kullanan tüm emekçi gazetecilerimizin hak ettikleri değeri görmeleri umuduyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum."