"İnebolulular, Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

  • 351
"İnebolulular, Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibidir"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erbilgin; “Dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Türk İstiklal Mücadelesinde, Rusya ve İstanbul’dan bin bir güçlükle İnebolu’ya getirilen silah ve mühimmat Kastamonu ve İnebolu halkının büyük fedakarlıklarıyla Anadolu’ya taşınmıştır.

İnebolu kıyıları 9 Haziran 1921 tarihinde, Kahraman Türk Ordusuna silah ve cephane taşıdığı için Yunan gemileri tarafından bombardımana tutulmasına rağmen Kastamonulular ve İnebolulular bu toprakları vatan yapma hayalinden asla geri adım atmamıştır.

Karşılaştıkları her türlü zorluğa rağmen vatanımızın kurtuluşu için kayıklardan indirdikleri cephaneyi kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden kağnılarla Anadolu’ya taşıyan İnebolulular, Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük pay sahibi olmuştur.

9 Haziran 1921 günü gerçekleşen bu destan; 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığındaki TBMM tarafından Milli Mücadele’ye katkılarından dolayı İnebolu Mavnacılar Loncası, yani Kayıkçılar Cemiyeti Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırılmıştır.

9 Haziran, İnebolu ve Kastamonu için şeref ve kahramanlık günüdür. Kastamonulular olarak bu günü kutlamanın gururunu ve onurunu yaşamaktayız.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere gözlerini kırpmadan bu vatan için canlarını feda eden Şehit Şerife Bacılarımızı, Hamamcı Kadı Salih Reislerimizi, Halime Çavuşlarımızı, Rahime Kaptanlarımızı bütün şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günümüz kutlu olsun.