"Karanlık zihniyetlerin gücü Zafer Bayramımızı yasaklamaya yetmeyecek"

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yılı kutlamaları çerçevesinde CHP Kastamonu İl Başkanlığı Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk koydu.

  • 600
&quotKaranlık zihniyetlerin gücü Zafer Bayramımızı yasaklamaya yetmeyecek"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Törene; CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu, CHP Kastamonu İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman’ın yanı sıra il yöneticileri ve partililer katıldı.

İl Başkanlığı adına CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunulurken ardından da İstiklal Marşı okundu.

“KARANLIK ZİHNİYETLERİN GÜCÜ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZI YASAKLAMAYA YETMEYECEK”

Törende günün anlam ve önemine yönelik konuşan CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “30 Ağustos, yokluk içindeki bir halkın tüm çaresizliklere karşı inanç ve kararlılıkla emperyalizme diz çöktürebileceğinin en açık kanıtı, işgal edilmiş ve sömürgeleştirilmeye çalışılan bir ülkenin Baş komutamız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yeniden ayağa kalkıp ulusal kimliğini ilan ettiği, milletçe bu toprakların yeniden vatan yapıldığı günün adıdır. 30 Ağustos ruhu; bütün etnik, dinsel, mezhepsel ayrımları reddeden, sorunlarına ve içinde bulunduğu bölgeye, mezhep ve tarikat gözlüğüyle değil, laik bakışla yaklaşan, sorunlarını demokratik yöntemlerle toplumsal mutabakat çerçevesinde çözmeyi ilke edinen ruhtur. Yani tam da bugünkü iktidarın unutturmaya, silmeye çalıştığı ruhtur. Türkiye’nin çağdaş kazanımlarını silmek isteyen iktidar, 30 Ağustos ruhunu unutturmak için çeşitli yollara başvurmaktan bir türlü vazgeçmemektedir. Ayasofya’nın ibadete açılışında binlerce kişiyi bir araya toplayanlar, 15 Temmuz kutlamalarında insanları meydanlara yığanlar, söz konusu 30 Ağustos olduğunda salgını bahane etmekte, kutlamaları yasaklama cesaretini kendilerinde bulabilmektedir. Tüm devlet ricali bilmelidir ki bugün sahip oldukları sıfat, mevki ve makam; 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim sayesindedir. Bugünlere yasak koymak kimsenin haddi ve hakkı değildir. 30 Ağustos'u yasaklayan zihniyete inat biz yine meydanlarda ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurunda olacağız. Milli bayramlarımıza sabıkalı gibi davranan, karanlık zihniyetlerin gücü 30 Ağustos Zafer Bayramı'mızı yasaklamaya yetmeyecek. Herkesi balkonlarında bayraklarla, meydanlarda bayrak ve maskelerle sosyal mesafeye uyarak bu coşkuyu kutlamaya, zaferimizi gelecek nesillere hatırlatmaya, anlatmaya davet ediyorum. Yaşasın milli bayramlarımız, yaşasın Atatürk sevgimiz, yaşasın tüm şehitlerimize olan sonsuz sevgimiz, saygımız! Yaşasın 30 Ağustos Zafer Bayramımız” ifadelerini kullandı.

“TARİHİ YENİDEN YAZMA PROJESİ GERÇEK BİR ZAFERİ ASLA GÖLGELEYEMEZ”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise konuşmasında şunları söyledi; “İşgal altındaki topraklarda üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bir ülke bırakan, 30 Ağustos’ta kanıyla, canıyla bize özgür bir ülke bırakanları saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyorum. Şu unutulmasın ki; hiçbir baskı, hiçbir yalan, hiçbir tarihi yeniden yazma projesi gerçek bir zaferi asla gölgeleyemez. Bu zaferin bilincimizde ve kalbimizdeki yerini asla unutturamaz. Bu bilinçle ve kararlılıkla 30 Ağustos Zafer Bayramımızı bir kez daha kutluyorum.”