"Kastamonu'da Payını Alacak"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor.

  • 371
&quotKastamonu'da Payını Alacak"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 2,4 milyar lira yatırım bedelli 175 eser hizmete alınacak. 23 Aralık Çarşamba günü Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Kastamonu’da payını alacak.

Ülkenin geleceğinin ve refahının dev barajlara, geniş ormanlara, sulanan bereketli topraklara bağlı olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz de bu şuurla asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor, milletimizin hasretle beklediği projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 13 yılda 100 milyar TL’den fazla yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

13 yıllık sürede 284 adedi baraj olmak üzere 3 bin 2 adet yeni tesisi ülkeye kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yine bu dönemde toprak ve suyu ağaç korur dedik, daha yeşil bir Türkiye için 3 milyar 350 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Tabii hayatın devamına önem verdik, korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” dedi.

ESERLERİ BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU HİZMETE AÇACAK

Hizmet zincirine her yıl yeni halkalar ilave ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldık. Daha önce 10.10.2010’da 110, 11.11.2011’de 111, 12.12.2012’de 112, 11.12.2013’te 113, 30.11.2014’te 114 dev eseri hizmete aldık. Bu yıl da aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 2,4 milyar TL’ye mal olan 175 dev tesisi Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte hizmete alacağız”

KASTAMONU’DA HİZMETE ALINACAK ESERLERİN TOPLAM YATIRIM BEDELİ YAKLAŞIK 36 MİLYON TL’Yİ BULUYOR

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Kastamonu’nun da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kastamonu’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 10 adet taşkın koruma tesisini tek paket altında yani tek tesis olarak bu açılış merasimi ile hizmete alacağız” açıklamasında bulundu.

Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi: “DSİ tarafından tamamlanan tesisler ile Kastamonu’da, 4 köy ve 3 mahalleyi taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Kastamonu’da yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 36 milyon TL’yi buluyor”

(İHA)