"Kastamonu'da sağlık alanında temel sorun doktor yetersizliği"

CHP Kastamonu Milletvekili Baltacı, Kastamonu'da sağlık alanındaki yaşanan sorunların temelinde yatan doktor yetersizliğini Meclis'te bir kez daha dile getirdi.

  • 755
&quotKastamonu'da sağlık alanında temel sorun doktor yetersizliği"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu’da sağlık alanındaki yaşanan sorunların temelinde yatan doktor yetersizliğini Meclis’te bir kez daha dile getirdi.

Kastamonuluların doktor açığı nedeniyle birçok branşta aylar sonrasına tedavi sırası alabildiğini, zamanında tedavi olması gereken hastaların ise cebindeki üç kuruşu sevk yollarında harcamak zorunda kaldığını belirten Milletvekili Baltacı, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kastamonu’dan ayda ortalama 2 bin 11, günde ise ortalama 67 hastanın il dışına sevk edildiğini söyledi.

AKP Karabük Milletvekili Niyazi Güneş’in geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan açıklamalarının Kastamonuluların Kastamonu’da tedavi olamadıkları için başta Karabük ve Ankara olmak üzere başka şehirlere gitmek zorunda kaldıklarının en önemli ispatı olduğunu dile getiren Milletvekili Baltacı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Kastamonu'nun hastane ve doktor ihtiyacının acilen karşılanması çağrısında bulundu.

Milletvekili Baltacı Meclis’te yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

"GÜNEŞ’İN AÇIKLAMALARI AKP’NİN KASTAMONULULARIN SAĞLIĞINA DEĞER VERMEDİĞİNİN İTİRAFIDIR"

"Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kastamonu'da ayda ortalama 2.011, günde ise ortalama 67 hasta il dışına sevk edilmektedir. Sevk edilen illerin başında da Karabük ve Ankara gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde Karabük AKP Milletvekili Niyazi Güneş bir açıklama yapmış, Kastamonu'dan gelen hastalar nedeniyle Karabüklülerin mağdur olduğunu ve yeni bir hastane çalışması başlattıklarını kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu açıklama, hastane ve doktor yetersizliği nedeniyle aylar sonrasına tedavi sırası alabilen, bu seçeneği tercih etmemesi hâlinde cebindeki 3 kuruşu sevk yollarında harcamaya mahkûm bırakılan Kastamonululara AKP'nin değer vermediğinin itirafıdır. Kastamonu kaderine terk edilemeyecek kadar değerlidir. Kastamonu'nun hastane ve doktor açığı acilen karşılanmalıdır.”