"Proje belediyeden onarım tescilli bina sahibinden"

Kastamonu Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi mimari mirası canlandırmak için güç birliğini sürdürüyor.

  • 960
&quotProje belediyeden onarım tescilli bina sahibinden"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Belediyesi’nin şehrin tarihi ve kültürel değerlerini ayağa kaldırmak üzere başlattığı seferberlik kapsamında çalışmalar sürüyor. Dört koldan başlatılan çalışmalar kapsamında Kastamonu Belediyesi ve Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin geçtiğimiz yıl ortak çalışması sonucu 7 konağın rölöve ve restorasyon projeleri gerçekleştirilmişti. Aynı çalışmanın devamı niteliğinde bu yılda gerçekleştirilen incelemeler kapsamın da 5 konağın daha rölöveprojesini tamamlamak için çalışmalara başladı.

Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Başar başkanlığında şehre gelen Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Kastamonu Belediyesi’nin uzman ekipleriyle birlikte belirlenen konaklarda incelemelerde bulundu.

Dünya Kültür Miras Listesi hedefi doğrultusunda mimari mirasın önemine değinen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tarihi ve kültürel projelerin tamamlanmasıyla kültürel turizm alanında ciddi bir gelişim beklediğini belirterek, “Kastamonu’muzun ufkunu açacak projeleri hayata geçirmek bizleri mutlu ediyor. Bizim vizyonumuz budur. Gelecek nesillerimize eserlerimizi en doğru şekilde aktarmak istiyoruz. Türkiye’de bu işin ilmini yapmış hocalarımızdan hem destek alıyoruz hem fikir alıyoruz. Kastamonu Belediyemiz de kurduğumuz uzman ekiplerimiz ile değerli akademisyenlerimizi birlik içerisinde olmaları Kastamonu’muza önemli kazanımlar sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 7 konağın rölöve ve restorasyon çalışmalarını bu birliktelikle gerçekleştirdik. Bu yılda yine 5 konağımızın rölöve ve restorasyon çalışmaları içinKonya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin değerli akademisyenleri ve öğrencileriyle birlikte çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu projeleri de tamamlayacağız ve Kastamonu’muzun mimari mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Tescilli binasını onarmak isteyen vatandaşa proje belediye tarafından çizilecek”

Üç yıldır hummalı bir çalışma içerisinde olduklarının da altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, konak, çarşı, türbe, tarihi ticaret alanlarını ve tarihi çeşmelerin onarımlarını gerçekleştirerek bu noktadaki geçmişten gelen eksikliği kapatmaya çalıştıklarını da iletti. Başkan Babaş, ayrıca Kastamonu’nun sivil mimarinin eşsiz örneklerinin daha hızlı şekilde ihtişamlı günlerine dönmesi adına ‘Proje belediyeden onarım tescilli bina sahibinden’ projesinden de bahsetti. Bu projede de Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’yle işbirliğine gidildiğini yineleyen Başkan Tahsin Babaş, “Bu kapsamda Kastamonu Belediyesi tescilli binasını onarmak isteyen vatandaşların rölöve ve restorasyon projelerini bedelsiz olarak hazırlanmasını sağlayacak. Kastamonu Belediyesi’nin rölöve ve restorasyon projelerini yapmak için tescilli bina sahibinden istediği tek şart projenin uygulaması olacak” ifadelerini kullandı.