'Rekolte yetersizliğinden ofis kurulamadı'

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, rekolte yetersizliğinden dolayı Kastamonu'da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kurulamadığını söyledi. 

  • 599
'Rekolte yetersizliğinden ofis kurulamadı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Kastamonu’ya neden kurulmadığı yönünde son günlerde eleştiriler aldıklarını ifade eden Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, konunun arpa, buğdayda yaşanan rekolte yetersizliğinden kaynaklandığını kaydetti. Butur, arpa ve buğday üretiminde yaşanan rekolte yetersizliği nedeniyle ofisin Kastamonu’ya kurulamadığını, ancak son dönemlerde üretimde yaşanan artış nedeniyle ofisin Kastamonu’da alım yaptıklarını belirtti.

Konu hakkında bilgi veren Butur, “TMO’nun ilimizde alım yapması piyasada ki rekabeti çiftçi lehine olumlu yönde etkilemiştir ve 0,50-0,60 kuruş civarında seyreden buğday fiyatları 0,70-0,85 kuruş arasındaki fiyatlara yükselmiştir. Ancak 2016 yılında TMO arpa ve yemlik buğday (Tritikale) alımı piyasa fiyatlarının yüksek olması nedeniyle gerçekleştirmemiştir. Çiftçilerimizin zorluk çıkarılıyor diye yakındıkları numune incelemesi ve randevu sistemi ise TMO’nun yönetmeliklerle belirlenmiş uygulamalarıdır. Çiftçimizin önümüzdeki yıllarda bu sisteme adapte olacak TMO ile daha verimli bir çalışma sağlayacaklardır” diye konuştu.