Sağlığınız İçin 'Burnunuzdan' Soluyun

Halk arasında, aşırı sinirlenmiş durumdaki kişiler için kullanılan 'Burnundan soluyor' deyimi aslında sağlıklı bir nefes alma yöntemini de işaret ediyor

  • 429
Sağlığınız İçin 'Burnunuzdan' Soluyun
TAKİP ET Google News ile Takip Et


İyi ve kaliteli nefes alıp vermenin sağlık için vazgeçilmezliğini vurgulayan uzmanlar, bu alışverişin özellikle burun yoluyla sürdürülmesinin önündeki yapısal engellerin ise çeşitli rahatsızlıklara yol açtığını belirtiyor. 

Özel Avrupa Hospital Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ergün Kürün, yaptığı açıklamada, burun solunumunun ağızdan nefes almaya göre daha sağlıklı olduğunu belirterek, "Burun, alınan havayı süzer, temizler, nemlendirir, ısıtır, filtre eder, kısaca havayı rafine eder, kaliteli hale getirir. Ağızdan soluk alıp vermek ağızdan başlayarak tüm üst ve alt solunum yollarında kurumaya neden olur. Bu durum farenjit, larenjit, bronşit ve astım gibi birçok hastalık için hazırlayıcı faktördür" dedi.

HAVA YOLUNU DARALTIYOR

Günümüzde en sık karşılaşan burun tıkanıklığı türünün, tıp dilinde "burun septumu" olarak adlandırılan önde kıkırdak arkada ise ince bir kemik yapraktan oluşan yapıdaki eğrilik olduğunu söyleyen Op. Dr. Ergün Kürün, "Nasıl çift gidiş gelişli bir yolda orta kısımda refüjde eğrilik problemi yolun daralmasına neden olursa burunda da septum duvarındaki problemler hava yolunun daralmasına neden olur. Bu eğrilikler genellikle doğum sırasında yüzün dar anne rahminden çıkarken basılması sonucu; daha yeni doğan döneminde oluşan kıkırdak çatlaklarının büyüme sırasında belirginleşmesi ve büyümesi ile oluşabildiği gibi, sonradan çocukluk çağındaki hafif darbeler bile büyüme devam ederken eğrilik ve tıkanmaya neden olabilir" diye konuştu.

SAĞLIKLI NEFESİN İLK ŞARTI

Burun septumunun düzgün olmasının sağlıklı nefes alabilmenin ilk şartı olduğunu söyleyen Op. Dr. Kürün, sözlerine şöyle devam etti:

"Burun septumundaki bu eğrilikler, tek başına veya başka burun tıkanıklığı nedenleri ile beraber ciddi burun tıkanıklığına neden olur. Ayrıca 'eğri burun' oluşmasına da yol açar. Hasta, burun tıkanıklığı yüzünden nefes alamadığı, rahat bir uyku uyuyamadığı gibi, dış görünüşünün de bozulması nedeniyle kendine güvensizlik, çekingenlik, alay konusu olma gibi sosyal problemler yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda burun içi ve dışının aynı anda düzeltildiği estetik burun ameliyatı ile hem eğrilik düzeltilebilir hem de hastanın sağlıklı nefes alması sağlanabilir."

BURUN KEMİĞİ DÜZELTİLMELİ

Burun kemiği eğriliği düzeltilmeden estetik burun ameliyatından doğal ve güzel bir sonuç alınamayacağı bildiren Özel Avrupa Hospital Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ergün Kürün, "Tüm estetik burun ameliyatlarında burun orta kemiğinin mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Bunun hastanın hem görünümüne hem de nefesinin iyileşmesine katkısı oluyor. Burun kemiği eğriliğine bazen de burun çatısı darlığı veya burun yan duvarlarının güçsüzlüğü eşlik edebilir. Bu durumlarda burun kemiğinin düzeltildiği aynı ameliyatta burun yan duvarları güçlendirilmelidir" dedi.

Op. Dr. Ergün Kürün sözlerini, “Hastanın burun dış görünümünde düzeltmek istediği bir problem de varsa hem estetik, hem burun kemiği, hem de burun çatısının ve yan duvarlarının desteklenmesi aynı ameliyatta yani estetik burun ameliyatı ile yapılabilir. Ameliyatın genel veya lokal anesteziden hangisi ile yapılması gerektiği, hastanın durumuna ve doktorun seçimine bağlı olarak değişebilir” diyerek tamamladı.

(İHA)