Sarıkamış Bisiklet Turu, Kastamonu'dan Ayrıldı

İstanbul'dan başlayan Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu'na katılan sporcular, Kastamonu'dan ayrılarak Sinop'a hareket etti.

  • 567
Sarıkamış Bisiklet Turu, Kastamonu'dan Ayrıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Bisiklet Federasyonu tarafından harekatın 100. yıl dönümünde 6’ıncısı gerçekleştirilen tur kapsamında, Kastamonu’ya ulaşan bisikletçiler için Kastamonu Valiliği önünde tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arından konuşan Vali Şehmus Günaydın, Sarıkamış Harekatı’nda olağanüstü hava ve yol şartları nedeniyle ordunun büyük zayiatlar verdiğini hatırlattı.

Sarıkamış’ın ne anlama geldiğinin anlaşılması için federasyon tarafından çok ciddi çalışmalar yapıldığını aktaran Vali Günaydın, “Sporcularımızı ‘Şehitler Diyarı’ olarak bilinen memleketimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Şimdi arkadaşlarımızı Sarıkamış’a yolcu ediyoruz. Kazasız, belasız bir etap diliyorum” dedi.

Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Tuna Akyüz de, 20 Aralık’ta İstanbul’dan başladıkları tur kapsamında şehitlere olan minnet borcunu ödemek üzere bin 879 kilometre pedal çevireceklerini ifade etti.

Kastamonu Müftüsü Osman Aydın tarafından dua edilmesinin ardından Vali Günaydın’ın Sarıkamış’a ulaştırmaları için toprak verdiği 11 sporcu, Kastamonu’dan ayrılarak Sinop’a hareket etti. Sporcuların Sinop’tan Kars Sarıkamış’a ulaşacakları öğrenildi.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)