Şaşmaz: 'Ayrılık kimseye fayda getirmez'

Kurtlar Vadisi Vatan filmi başrol oyuncusu Necati Şaşmaz: 'Kurtlar Vadisi Vatan'la 15 Temmuz sadece bir darbe değil, aynı zamanda bir işgaldi demek istedik' dedi.

  • 1884
Şaşmaz: 'Ayrılık kimseye fayda getirmez'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Almanya’nın Köln şehrinde galası yapılan Kurtlar Vadisi Vatan filminin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, “Kurtlar Vadisi Vatan’la 15 Temmuz sadece bir darbe değil, aynı zamanda bir işgaldi demek istedik” dedi.

Kurtlar Vadisi Vatan filminin galası, Almanya’nın Köln şehrinde yapıldı. Galada filme ilişkin İHA’dan Güneş Coşkun’un sorularını yanıtlayan başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, filmin 15 Temmuz gecesi Türkiye sınırında yaşanan hareketliliği ve darbenin perde arkasını anlattığını söyledi. Şaşmaz, “Biz 15 Temmuz gecesine dair söylemek istediklerimizi filmle anlatalım istedik. Kurtlar Vadisi Vatan filmiyle hem o gün yaşanan dramı, hem de onun perde arkasında, aslında sınırımızda olabilecek belki de olan bir olayı anlatmaya çalıştık. O da işgal meselesi. Yani aslında Kurtlar Vadisi Vatan’la 15 Temmuz sadece bir darbe değil, aynı zamanda bir işgaldi demek istedik. Çünkü gerçekleşmiş olsaydı zaten bir işgal olacaktı. Hem bütün devlet kurumları anlamında bir işgal söz konusu olacaktı, hem de vatanımız belki de bugün Irak’ta yaşanan referandumla ya da başka gerekçelerle parçalanmaya, bölünmeye hazır hale getirilecekti. Allah bizi bu olasılıklardan korudu. Burada göğsünü siper eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ve gazilerimize şifa diliyorum. Her şeyi onlara borçluyuz” diye konuştu.

Ünlü oyuncu, Kuzey Irak’taki referandumu değerlendirerek, konunun filmde de yer almasını, “Filmin içinde de bundan bahsetmiş olmamız küçük çaplı bir öngörü oldu” sözleriyle değerlendirdi.

Filmde, millet olgusu ve kültürel değerleri ön plana çıkardıklarının altını çizen Necati Şaşmaz, “Aslında biz sınırımızın içinde yaşanmış olanı anlatmış olduk ama sınırımızın az ötesinde yaşanmış olacakları neredeyse o zamandan görmüş gibi anlatmışız. Yine parçalanma, bölme hareketleri devam etmekte. Vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya çalışan bir millet bunu yapmaya kalkışmamalı. Millet olgusunu ve kültürel değerleri birleştirici etkenleri ön plana çıkartmalı ve birlik olmalı. Ayrılık kimseye fayda getirmez” şeklinde konuştu.

Senaryo hazırlanması ve çekim planlarına kadar filmin aşamaları hakkında da bilgi veren Necati Şaşmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Filmin yazım aşaması zordu ama zorluğun içerisinde kolaylıklar da vardı. Kurtlar Vadisi Vatan’ı yazarken hangi ülkenin hangi köşesinden, hangi bucağından, hangi ucundan tutalım diye çalıştık. Ankara, İstanbul, Marmaris gibi bir kaç şehir vardı ve diğer etken şehirler. Onların içinden birini mi seçelim yoksa bunların hepsini mi işleyelim, buna bir film yetmez diye düşünürken zorlandığımız asıl kısım orasıydı. Çünkü gerçekçi bir şey çekemiyorsanız o zaman belgeselden öteye gidemezsiniz. Bunu bir kurguyla dönüştürmemiz gerekti. Zorlandığımız yer orası oldu. Buna rağmen hikayemizi güzel bir kurguyla bağlamış olduk.”

Şaşmaz, “Kendi gününde, kendi saatinde” sloganının değişmeyeceğinin altını çizerek, “Çekim sırasında ister istemez bazı aksaklıklar olabiliyor. Sen sağa git ben sola derken aslında çarpıştığınız zamanlar olabiliyor, öyle aksiliklerin olduğu zamanlar geçirdik. Fakat set ekibimiz oldukça tecrübeli ve yıllardır aksiyon filmleri çektiği için çekimleri güzel atlattık. Bütün sıkıntılarıyla beraber zorlu bir mücadeleyi bitirdik. Şimdi film artık seyirci karşısında. Avrupa’da bir gün önce vizyona giriyoruz. Kurtlar Vadisi’nin ‘kendi gününde kendi saatinde’ diye bir sloganı var bu yüzden Avrupa’da Perşembe günü vizyona gireceğiz. Film Türkiye’de ise 29 Eylül Cuma günü vizyona girecek. Yurt dışında sinema salonu açısından bir rekor kırdık. Türkiye’de de bin salona kadar çıktığımızı hatta daha fazla talebin olduğunu duyduk. Bu sevindirici bir haber. İnşallah seyredenler sinemadan mutlu ayrılır” dedi.

Hayranlarına yeni projelerin müjdesini de veren ünlü oyuncu, “Hem sinema hem dizi anlamında birkaç projemiz var. Sinema filmi için Kore ve Hindistan (Bollywood) ile görüşmelerimiz oldu. Bu yaz çekmeyi düşündüğümüz iki tane film projemiz var. Hindistan, Güney Kore ve İngiltere ile ilgili bazı çalışmalarımız var. Dizi olarak da şimdilik Kurtlar Vadisi Kaos’u var diyebilirim. O da Kurtlar Vadisi Vatan vizyondan çıktıktan sonra olacak inşallah” açıklamasında bulundu.