Sebepsiz Hastalığın Nedeni ''GIDA İNTOLERANSI' Olabilir

Adana AİSA Sağlıklı Zayıflama ve Terapi Merkezi Sağlık Hizmetleri Sorumlusu Ebru Baydan, sebebi bilinmeyen birçok hastalığın altında 'gıda intoleransı'nın yattığını söyledi.

  • 583
Sebepsiz Hastalığın Nedeni ''GIDA İNTOLERANSI' Olabilir
TAKİP ET Google News ile Takip Et

SEBEPSİZ HASTALIĞIN NEDENİ ''GIDA İNTOLERANSI" OLABİLİR'

Sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen birçok besinin, insan vücudunda olumsuz etkiler oluşturabileceği uyarısında bulunan Adana AİSA Sağlıklı Zayıflama ve Terapi Merkezi Sağlık Hizmetleri Sorumlusu Ebru Baydan, sebebi bilinmeyen birçok hastalığın altında ‘gıda intoleransı’nın yattığını söyledi.

“YETERLİ VE DENGELİ BESLENME”
İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için sadece beslenmenin yeterli olmadığını kaydeden Baydan, sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle mümkün olabileceğinin altını çizdi. Baydan, doğru bir beslenmenin nasıl olacağı, sağlıklı bilinen hangi besinlerin var olan şikayetlerin artmasına neden olduğu yönündeki sorulara da ‘gıda intolerans testi’ ile yanıt aranabileceğini anlattı.

“BESİNLER OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR”
İnsan vücudunun bazı besinleri, enzim eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı tam olarak sindiremediğinde vücudun bu besine karşı tepki verdiğini kaydeden Baydan, “Yediğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok besin, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabilir. İşte bu olumsuz etki, ‘gıda intoleransı’ olarak adlandırılır. Bu kişiler çoğu zaman durumlarının ‘tamamen zihinsel’ olduğuna inandırılır” dedi.

“DAHA SİNSİ VE DAHA UZUN SÜRELİ”
Bu durumun gıda alerjisinden farkının; daha sinsi ve uzun sürede ortaya çıkıyor olması olarak gösteren Baydan, “Sağlıklı olduğunu düşünüp zevk alarak yediğimiz birçok besin, vücudumuzda hiç hoş olmayan durumlar meydana getirebilir. Uzun yıllar yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda; sebebi bilinmeyen birçok hastalığın altında gıda intoleransı bulunduğunu ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

“DÜNYA NÜFUSUN YARISINDA VAR”
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; dünya nüfusunun yarısında ‘gıda intoleransı’ görüldüğüne işaret eden Ebru Baydan, gıda intoleransı nedeniyle en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında; kilo problemleri, şişkinlik, ödem, gaz, ishal, kabızlık, migren atakları, halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, alerji, astım, kaşıntı ve romatizma gibi şikayetlerin geldiği bilgisini verdi.

“GIDA İNTOLERANSI TESTİ YAPILMALI”
Baydan, “Hangi besinlere hassasiyetimiz olduğunu bilmeden vücudumuzun kabul etmediği besinleri almaya devam ettiğimizde metobolizma yavaşlar ve kilo problemleri görülür. Doğru olan; bir gıda intolerans testi yaptırıp, hangi besinler benim programım içinde yer almalı sorusuna yanıt alınıp yapılan bir diyet programıdır. Sonuç olarak, masum görünen, hatta faydalı olduğunu düşündüğünüz birçok yiyecek size ve ailenize zarar veriyor olabilir” dedi.