Sigara Dişleri Bitiriyor

Clinic Plus Uzman Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, Sigaranın Dişlere Zarar Verdiğini Söyledi.

  • 579
Sigara Dişleri Bitiriyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, sigaranın dişlere zarar verdiğini belirterek, “Sigara içenlerde diş eti iltihabı ve dişi çevreleyen dokuların iltihabı, içmeyenlere oranla daha şiddetli olduğu birçok araştırmada kanıtlanmıştır" dedi.

Günümüzde sigaranın zararlarının herkes tarafından bilinmekte olduğunu ifade eden Dt. Sevgen Eralp, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre “sigara içmek” dünya çapında bir problemdir ve 3 yetişkinden biri sigara içmektedir. Dünyada 5,4 milyon insan yani her 6 saniyede bir kişi tütün tüketimi sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde bu oranın trafik, terör ve iş kazasına bağlı diğer ölümlerin toplamından 5 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Sigara, önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Sigaranın sistemik olarak vücuda girmesiyle birlikte problemler yavaş yavaş ilerlemekteyken, direk olarak etkileri ağız içinde kendini daha hızlı bir şekilde göstermeye başlar. Sigaranın içinde bulunan ve zararlı olduğu tespit edilen 4 binden fazla madde vardır. Bunlar ağız kimyasını etkileyerek aşırı mikrobiyal plak (diş üzerinde artık birikimi) oluşumuna sebep olurlar. Bununla birlikte sigara içen kişiler, oluşan kötü ağız kokusu ile de sigara içtikleri süre boyunca yaşamak zorunda kalırlar. Bunun yanı sıra sigaranın ağız içine verdiği en basit zarar, dilde tat alma duyusunda bozulma olmasıdır. Sigara içen bireyler zamanla yediği içtiği yiyeceklerden ve içeceklerden keyif alamaz hale gelirler" diye konuştu.

Sigara içenlerde gingivitis (diş eti iltihabı) ve periodontitisin (dişi çevreleyen dokuların iltihabı), içmeyenlere oranla daha şiddetli olduğunun birçok araştırmada kanıtlandığını kaydeden Eralp, “Sigara kullanımı ile oluşan mikrobiyal diş plağı, diş etindeki iltihap belirtilerini baskılayarak diş eti kanamasını azaltır. Ayrıca dişin destek kemiğinde kayıplar, diş etinin iltihaplanması ve diş kaybı sıklığı, sigara kullananlarda artar. Diş etinin savunma sistemini baskılayarak, bakterilere karşı korunmasız bir hale getirir. Kanama belirtisi de olmadığı için her şey normal görünebilir, böylece hastalıkların erken teşhisini ve hızlı tedavisini engeller. Kötü ağız kokusu, dişlerde ve dil yüzeyinde renklenme, aşırı diş taşı birikimi, diş eti iltihabı, diş kaybı, dilde tat alma duyusunda azalma ve kemik kaybı gibi sonuçlar bir yana, sigaranın yine ağız içinde sebep olduğu fakat asla kabul edilemeyecek bir zararı daha vardır. Daha önce de söylediğim gibi içeriğinde 4 binden fazla zararlı madde bulunan sigaranın, ağız kanseri oluşmasında risk faktörü olduğu bilinmektedir. Şöyle ki ağız kanserlerinin yüzde 75’inde sigara ve alkol kullanımı olduğu kanıtlanmıştır. Ağız kanserlerinde ağız içinde ağrısız şişlikler, doku kaybına bağlı olarak geçmeyen ağrılar, kanama odakları, kırmızı-beyaz yaralı bölgeler ve sonuç olarak ağız açmada zorluklar görülebilir. Ağız ve yüz bölgesinde bu tarz değişiklikler fark eden bireyler ilk olarak diş hekimine muayene olmalıdırlar. Tüm bu istatistikler ve veriler aslında, sigara içmenin ne kadar zararlı olduğunu gözler önüne sermek için yeterli iken, maalesef alışkanlık ve yoksunluk sendromu adı altında bir türlü sigarayı bırakamayan büyük bir kesim var. Sigaranın ölümcül risklerinin var olduğunu özümseyemeyen bir kişiye, ağız ve diş sağlığının ne kadar zarar gördüğünü anlatmak daha da zor olabilir. Dolayısıyla gerekiyorsa, profesyonel hekim desteği alarak sigarayı bırakmak da bir tercih olabilir. Sağlıklı bir vücut ve ferah bir nefes, sağlıklı bir gülüş ve sağlıklı diş ve dişetlerine kavuşma beklentisi, sigara kullanımını bırakmak için yeterli bir motivasyon olabilir" şeklinde konuştu.

(İHA)